Jak uchovat chilli papričky?

Pěstování chilli papriček je v našich končinách stále více populární. K dispozici máme nepřeberné množství odrůd, které můžeme pěstovat jak doma za oknem, tak i ve skleníku nebo na záhonku na zahradě. Pro papričky pěstované venku problémem zůstává české podnebí.

Chilli papričky pocházejí z tropů a subtropů. V českém podnebí tak mívají příznivé podmínky jen po poměrně krátkou část roku. Často se Vám tak stane, že sotva papričky začnou dozrávat, už hrozí v září první přízemní mrazíky, které s venku pěstovanými paprikami spolehlivě zatočí. Mnohdy tedy musíte narychlo řešit, jak zpracovat a uchovat větší množství papriček najednou. A přesně na to se dnes spolu zaměříme.

Sušené chilli papričky

Jak skladovat chilli papričky krátkodobě?

Zcela nejjednodušší způsob uchování chilli papriček po kratší dobu je jejich uskladnění v lednici. Ideální uložit papričky do šuplíku určeného pro skladování zeleniny. Běžně se uvádí, že papričky v lednici vydrží v dobré kondici zhruba týden, ale vlastní zkušenost říká, že vydrží mnohem déle. Záleží samozřejmě i na odrůdě a na stupni zralosti papriček.

Jak skladovat chilli papričky dlouhodobě?

V lednici papričky nevydrží věčně a pro dlouhodobé skladování je tedy nutné zvolit vhodnější způsob. Podobně jako jinou zeleninu, chilli papričky můžete zamrazit, usušit nebo zavařit, respektive naložit. Takto uskladněné papričky vydrží bez problémů několik měsíců.

Pojďme se na jednotlivé metody blíže podívat.

Jak zamrazit chilli papričky?

Zamrazení chilli papriček je jeden z nejjednodušších způsobu dlouhodobého uskladnění.

Před zamrazením chilli papričky pečlivě umyjte. Papričky je možné zamrazit vcelku, ale často je vhodnější je před zamrazením naporcovat. Výhodou naporcování je úspora místa v mrazáku a také možnost využití jen malého množství papričky. To oceníte třeba velmi pálivých odrůd, kdy do připravovaného jídla nechcete dávat celou papričku.

Při krájení papriček odstraňte stopku a semínka. Předtím, než papričky uložíte do mrazáku, nechejte je oschnout. Omezíte tak vznik námrazy na povrchu papriček. To platí jak pro celé plody, tak i pro naporcované.

K uchování jsou výborné znovu uzavíratelné sáčky. Skvěle poslouží i klasické uzavíratelné plastové boxy.

Zajímavým tipem je i uskladnění papriček v podobě kostek ledu. Papričky nakrájíte na menší kousky a naplníte jimi formu na led. Zalijete vodou a necháte v mrazáku zmrznout. Následně kostky vyjmete a uskladníte je opět třeba v sáčku. Při vaření pak stačí do připravovaného jídla hodit kostku zamrazených papriček.

Má zamrazení vliv na konzistenci a chuť chilli papriček?

Ano, při zamrazení chilli papriček může dojít k mírným změnám. Chuť papriček je zamrazením ovlivněná jen málo. Pálit budou rozhodně stejně jako za čerstva. Konzistence se změní o něco více. Stejně jako u jiné zeleniny už nebudou papričky tak křupavé. Vhodné je tedy použití spíše do vařených pokrmu, kde rozdíl oproti čerstvé papričce nebude nijak markantní.

Jak usušit chilli papričky?

Sušení chilli papriček je velmi oblíbený způsob jejich uchování. Není sice tak jednoduchý, jako zamrazení, ale také to není žádná věda.

Pro sušení se hodí hlavně tenkostěnné papričky a to zejména na sušení vcelku. Usušit se dají ale i masitější chilli papričky jako je např. Jalapenos. Ty se ale vcelku suší docela špatně a je tak vhodnější je před sušením nakrájet na menší kousky. Pokud se rozhodnete plody sušit vcelku, měli byste stěnu papričky proříznout, ať může zevnitř uniknout vzduch.

Chilli papričky můžete sušit jak na vzduchu, tak i v sušičce potravin. začátek sušení můžete urychlit i s pomocí trouby nastavené na nízkou teplotu.

Sušení na vzduchu

Sušení na vzduchu je složitější než sušení v sušičce, protože trvá déle a potřebujete k němu vhodné podmínky. Předně je potřeba dobře větraná a suchá místnost a to ze dvou důvodů. Kolem papriček by měl volně proudit vzduch, aby nedocházelo k zahnívaní a plesnivění. A za druhé, aby se vaše kuchyň nebo obývák neproměnil v kapsaicinové doupě.

Pokud je venku ještě pěkně, tak samozřejmě můžete sušit i venku. Jen se vyvarujte přímému slunci, protože pak usušené papričky nevypadají moc pěkně.

Papričky můžete sušit buď vcelku tak, že je navlečete na niť, nebo nakrájené na kousky. Papričky zavěšené na niti by se měly co nejméně dotýkat, aby kolem nic mohl volně proudit vzduch.

Papričky nakrájené na kousky uložte například na pečící plech vyložený papírovou kuchyňskou utěrkou. Pravidelně je během sušení kontrolujte a otáčejte.

Za dobrých podmínek schnou papričky na vzduchu zhruba týden.

Sušení v sušičce

Sušení v sušičce je jednodušší a rychlejší, ale má jeden zásadní problém. A to je fakt, že budete mít velice rychle zamořenou místnost kapsaicinovým odérem :-). U méně pálivých odrůd to až tak nevadí, ale ty velmi pálivé u vašich rodinných příslušníků pravděpodobně pochopení nenajdou. Doporučujeme tedy sušičku umístit třeba do garáže nebo jiné málo používané místnosti.

Doba sušení je opět závislá na odrůdě papriky a na velikosti nakrájených kousků. Vliv může mít samozřejmě i konkrétní model sušičky.  Počítejte minimálně s 8 hodinami sušení. Velmi pravděpodobně to bude více. V našem případě jsme Jalapenos nakrájené na plátky cca 1 cm široké sušili cca 24 hodin.

Při sušení nezapomínejte občas prohodit jednotlivá plata, jinak hrozí, že papričky ve spodních platech budou už usušena, ale v horních nikoliv. To platí samozřejmě v případě, že máte sušičku s ohřevem a ventilátorem vespod.

Dobře usušenou papričku poznáte tak, že se bude v prstech lámat a ne jen ohýbat.

Jak zavařit chilli papričky?

Zavařování je v Česku velmi oblíbené a s úspěchem jej lze použít i pro uchování chilli papriček.

Chilli papričky nejčastěji zavařujeme v nějaké variantě sladkokyselého nálevu, tj. “nakládané”.

Vynikající nálev je například tzv. “Lobův kalňák” 🙂 Jedná se o recept uživatele “lobo” z chilli-forum.cz. Recept najdete zde – Exkluzivní nálev na chilli. Doporučujeme však pohrát si s množstvím cukru, protože množství uvedené v receptu může být pro někoho až moc.

Způsobů jak zavařovat je mnoho a je to téma nad rámec dnešního článku. Někdo nechává naloženou zeleninu v zavařovacím hrnci projít varem. Jiný zase jen zalije papriky přímo ve sklenici horkým nálevem spoléhá na to, že samotný nálev znemožní množení mikroorganismů. Pro dlouhodobé skladování je pravděpodobně lepší volbou zavaření v zavařovacím hrnci nebo třeba i v troubě. Nevýhodou je, že se změní konzistence papriček, kvůli čemuž nebudou tak křupavé jako za čerstva.