Mají slimáci zuby a mohou Vás kousnout?

Ačkoliv se tato otázka může zdát poněkud uhozená, vězte, že je pokládána relativně často. Slimáci rozhodně nepatří mezi oblíbené obyvatele našich zahrad. Právě naopak je to jeden z nejnenáviděnějších škůdců, se kterým mají zahrádkáři co do činění.

Slimák na pampelišce

Má slimák zuby?

Slimáci mají stovky až tisíce miniaturních zubů. Stejně jako jiní měkkýši mají slimáci uvnitř ústní dutiny orgán nazývaný radula. Ten se do jisté míry podobá jazyku u obratlovců. Povrch raduly je vystlán chitinovými pásky s tisíci mikroskopických zoubků.

Podoba slimačích zubů je tedy od našeho vnímání zubů značně odlišná. Zoubky uprostřed raduly mají konický tvar a směrem ke krajům se mění v háčkovité.

Dá se říct, že radula funguje trochu jako drsný smirkový papír nebo struhadlo. Velmi účinně rozmělňuje potravu slimáka na malé lépe stravitelné kousky a zároveň potravu posouvá dále do jícnu.

Může Vás slimák kousnout?

Ačkoliv mají slimáci obrovské množství zubů, kousnout Vás opravdu nemohou. Zuby na radule slimáka jsou mikroskopické a nemají šanci narušit lidskou kůži.

Slimáci se živí především rostlinami, houbami a tlejícími zbytky. Někteří nepohrdnou ani svým mrtvý kolegou a tak se večer často můžete setkat se scénou, kdy parta slimáků vesele hoduje na jiném slimákovi.

I když Vás tedy slimák nemůže kousnout, zcela jistě Vám bolest způsobit může. Ptáte se jak? Tím, že Vám zlikviduje úrodu a okrasné rostliny. Slimáků na zahradě je tedy nejlepší se zbavit nebo alespoň omezit jejich výskyt.

Je slimák jedovatý?

Další otázka do jisté míry související s kousnutím slimáka je ohledně jeho jedovatosti.

Slimáci, se kterými se běžně setkáte na zahradě nejsou jedovatí. A to ani pro Vás, ani pro vašeho domácího mazlíčka. U mazlíčků může teoreticky dojít k problému, pokud byl slimák napaden parazitem označovaným jako “plicní červ”.

Pravděpodobnost je však malá a pravděpodobnější je spíše to, že se Váš mazlíček po pozření slimáka pozvrací a už si ho v životě znovu nevšimne.

Zmíněný parazit může napadnout i člověka a jsou dokonce známy i případy, kdy nákaza skončila smrtí.