Nejznámější odrůdy avokáda

Avokádo nebo také hruškovec přelahodný, latinsky Persea americana, je statný téměř stálezelený strom, dorůstající do výšky až 20 metrů. Hruškovec spadá do čeledi vavřínovitých, přičemž se jedná o jediného zástupce této čeledi, který je využíván pro pěstování plodů. Za pravlast avokáda je považována oblast dnešního jižního Mexika.

Avokádo má řadu různých odrůd, z nichž některé byly vyšlechtěny speciálně tak, aby dobře rostly a plodily v lokálních klimatických podmínkách. Pojďme se spolu podívat na některé z nejznámějších odrůd avokád, se kterými se můžete setkat jak u nás v supermarketech, tak i na cestách po světe.

Rozkrojené avokádo

Odrůdy avokáda dostupné v ČR

V obchodech v Česku nejčastěji narazíte na odrůdu Hass. Méně často pak na některého ze zástupců tzv. green skin avokád, tj. avokád se zelenou slupkou. Z nich je nejčastěji k dostání odrůda Fuerte.

Hass

Odrůda Hass je suverénně nejpěstovanější a nejprodávanější odrůda avokád na světě. Na celosvětové produkci se podílí až z 80%, což úctyhodné číslo.  Důvodem pro takovéto masivní rozšíření je kombinace výborné chuti, velkého výnosu a delší výdrži sklizených plodů. Kromě toho má tato odrůda ve vhodných podmínkách schopnost plodit po celý rok.

Odrůda Hass má původ v americké Kalifornii a pojmenována je podle svého pěstitele Rudolpha Hasse. Plody této odrůdy mají tmavě zelenou a s vyšší zralosti až fialově-černou slupku s výraznou hrubou texturou. Dužina zralého plodu je ve svém středu světle zelená a je krásně krémové, takže si můžete toto avokádo klidně i „namazat“ na krajíc chleba. Tvar avokáda je oválný, pecka je střední velikosti a má vcelku pravidelně kulatý tvar.

Zajímavostí je, že „matka“ všech avokádových stromů odrůdy Hass ještě donedávna rostla v Kalifornii. Místo, kde tento strom rostl je nyní označen památeční plaketou.

S odrůdou Hass se běžně setkáte téměř v každém českém supermarketu. Vybírat si můžete jak z nedozrálých, tak i ze zralých „ready to eat“ plodů.

Tato odrůda se často používá k výrobě avokádového oleje.

Fuerte

Odrůda Fuerte je pravděpodobně druhou nejčastěji prodávanou odrůdou avokáda u nás. Od odrůdy Hass ji rozeznáte na první pohled. Avokádo Fuerte má  jasně zelenou slupku, která je daleko hladší a lesklejší než u avokáda Hass. Je také tenčí, takže ji snadněji proříznete nožem. Zelenou barvu si slupka zachovává i u zralého plodu, nelze tedy na základě barvy poznat, zda je avokádo zralé, či nikoliv.

Odrůda Fuerte rovněž pochází z Kalifornie a vyšlechtěna byla začátkem 20. století. Až do rozmachu avokád Hass dominovala americké produkci. Její nevýhodou je horší odolnost vůči chladnému počasí. V chladnějším klimatu také méně plodí. Kvůli tomu se Fuerte prakticky vůbec nepěstují v chladnějších zemích, kde jinak třeba odrůda Hass dobře prosperuje. Příkladem může být Nový Zéland.

Avokáda Fuerte mají intenzivnější chuť. Nelze však říci, která odrůda je chutnější, protože každému bude chutnat něco jiného. Velikostně je Fuerte podobné Hassu a tvarově je spíše hruškovité. Pecka je většinou o něco větší. Dužina má krásnou žlutozelenou barvu a ve zralém stavu je podobně krémová jako u odrůdy Hass.

Tip: Nevíte jak správně skladovat avokádo, aby se Vám rychle nezkazilo? Přečtěte si náš článek:

Jak skladovat avokádo, aby se nekazilo a nehnědlo?

Další odrůdy avokáda

Pinkerton

Pinkerton je avokádo s tmavě zelenou slupkou. Slupka je středně silná a oproti Fuerte není tak hladká. Plody dorůstají do větší velikosti a jejich tvar je sice také hruškovitý, ale protáhlejší. Pecka je vzhledem k velikosti celého plodu poměrně malá a je protáhlejší s jedním koncem vytvarovaným mírně do špičky. Dužina je opět krásně krémová bez jakýchkoliv vláken. Stejně jako předchozí odrůdy, i tato má své kořeny v Kalifornii.

Bacon

A máme tady další avokádo z Kalifornie. Tato odrůda nemá nic společného se slaninou, jen je takto pojmenovaná po svém prvním pěstiteli. Tvarově je podobná odrůdě Hass, bývá však o něco větší. Slupka je zelená s malými žlutými tečkami. Oproti jiným odrůdám si hned všimnete, že je velmi tenká. S avokádem se tak o něco hůře pracuje, protože jeho slupku nechtěně proříznete i lžičkou. Dužina je světlá, žlutozelená a má krémovou konzistenci a výbornou chuť s mírným oříškovým nádechem. Mnoho milovníků avokád považuje odrůdu Bacon za vůbec nejchutnější avokádo. Občas na tuto odrůdu natrefíte i u nás.

Zutano

Zutano má rovněž zelenou poměrně hladkou slupku s malými žlutými fleky. Ty jsou u této odrůdy obzvlášť výrazné. Tvar avokáda je vejčitý a jeho pecka je poměrně velká a protáhlá. Dužina je světlá žluto-zelená s krémovou konzistencí. Oproti jiným odrůdám obsahuje méně tuku a hodí se tak i pro ty, co si hlídají kalorie. Chuťově je toto avokádo o něco méně výrazné. Setkáte se s ním i u nás, ale ne moc často. Pochází opět z Kalifornie.

Reed

Reed jsou jedny z největších komerčně pěstovaných avokád na světě. Plody jsou kulovitého tvaru a mohou vážit klidně i půl kila. Jejich slupka je zelená, poměrně tlustá a má mírnou texturu. Dužina má výraznou žlutou barvu a chuť je výrazná a velmi aromatická. Ptáte se na původ této odrůdy? Kalifornie. Jak jinak.

Ettinger

Ettinger je avokádo podobné odrůdě Fuerte. Má světle zelenou hladkou slupku. Dužina má nazelenalou barvu a jemnou chuť. Pecka je větší než u mnohých podobných odrůd. Tato odrůda byla vyšlechtěna v Izraeli.

Nabal

Tato odrůda byla rovněž vyšlechtěna v Izraeli. Jedná se o avokádo se zelenou hladkou slupkou střední tloušťky. Tvar plodu je kulovitý. Dužinu má žlutou a pecka je poměrně malá. Nevýhoda této odrůdy je, že se u ní často střídají dobré roční výnosy se špatnými.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Avocado

https://www.specialtyproduce.com/