Jak sklízet mátu tak, aby rostlinka neuhynula?

Máta je úžasná rostlinka, která se řadí mezi nejpopulárnější bylinky na celém světě. Jedním z důvodů je i její relativně snadné pěstování a odolnost samotné rostlinky.

Péče o mátu není nikterak složitá a s trochou péče vás odmění krásnými, voňavými a také chutnými lístky. A to klidně po celý rok, pokud ji budete pěstovat doma v květináči.

I přesto, že je máta jednou z nejodolnějších bylinek na vaší zahrádce, nevhodně provedená sklizeň ji může poškodit nebo i zahubit.

Dobře provedena sklizeň máty vyžaduje několik věcí – správné načasování, použití vhodných nástrojů a sklizení správného množství.

Máta

Sklízejte mátu ve správný čas

správné načasování sklizně je důležitým faktorem, který má vliv na zdraví rostliny.

Pokud jste rostlinku právě přesadili, je vhodné ji dopřát trochu času na aklimatizaci. Prakticky všechny rostliny po přesazení zažijí šok a některé jej dokonce nepřežijí. Mátě po přesazení dopřejte alespoň 10 dní klidu, aby se mohla přizpůsobit svému novému stanovišti.

Předčasná sklizeň může následky šoku zhoršit a rostlinka pak hůře roste a je náchylnější k různým nemocem.

To platí i pro rostlinky zakoupené v supermarketu. Pokud je nepřesadíte do vhodného substrátu, s největší pravděpodobností zdravé dlouho nevydrží.

Nejlepší čas na sklizeň je hned časně z rána, kdy slunce ještě není vysoko. Později během dne listy částečně ztrácejí vlhkost a snižuje se také intenzita esenciálních olejů přítomných v listech. Listy pak postrádají čerstvost a mírně se zhoršuje i chuť.

Neškubejte lístky rukama

K častým chybám patří ruční škubání lístků.

Lístky máty byste správně neměli uškubávat ze stonků, protože při tom hrozí poškození stonků rostliny ale i kořenového systému, pokud byste škubali s moc velkou vervou. To pak samozřejmě může vést jak k oslabení, tak i k úhynu rostliny.

Při ručním škubání dochází i k poškození samotných lístků. Může se zdát to nevadí, když stejně chcete lístky hned zužitkovat, ale vězte, že lístky tím ztrácejí část své chuti a vůně.

Používejte vhodné nástroje

Sklizeň s použitím vhodných nástrojů zajistí zachování dokonalé chuti ve sklizené části rostliny a zároveň zabrání zbytečnému poškození zbytku rostliny.

Nejlepším nástrojem pro sklizeň máty jsou nůžky. Nejvhodnější jsou malé zahradnické nůžky, ale v případě potřeby odvedou dobrou práci i obyčejné domácí nůžky.

Nůžky by měly být dostatečně ostré. Jinak by opět mohly zbytečně poškodit dřevnatější části stonku.

Nůž na sklizeň vhodný není, protože je s ním většinou zapotřebí stonek přihnout.

Někteří pěstitelé preferují sklízet mátu zaštípnutím lístků nebo stonků mezi prstem a nehtem. Tato metoda se sice použít dá, ale není tak čistá jako při použití nůžek.

Sklízejte správné množství lístků

Jak jsme se již zmínili, máta je odolná bylina a sklízená může být relativně agresivně. Někdy agresivní sklizeň dokonce vede k silné stimulaci růstu rostliny. Ta je pak silnější a má daleko hustší olistění.

Sklizeň by se ale neměla přehánět a to zejména u mladých rostlin. Starší rostliny většinou zvládnou i když ostříháte více než polovinu jejich listů. U mladých rostlin bychom nedoporučovali překračovat zhruba jednu třetinu. S větší sklizni začněte až zhruba po měsíci od přesazení.