Avokádo je úžasné ovoce, které si u nás v poslední letech získalo značnou popularitu. Samozřejmě ale není stále tak dobře známé jako třeba jablka a tak se čas od času objeví zajímavé otázky, na které nemusíte znát odpovědi.
Jednou z nejčastěji se objevujících otázek je – Proč avokádo hnědne? Avokádo po naříznutí hnědne, protože jeho dužina obsahuje enzymy, které na vzduchu oxiduji. To má za následek rychlou přeměnu krásně žlutozelené dužiny na nepříliš lákavou hnědou. Konkrétně se jedná o enzym polyfenol oxidáza, který nalezneme třeba i v jablkách. Jablka, jak jistě dobře víte, také na vzduchu rychle hnědnou.
Jak zabránit zhnědnutí avokáda?
Nejlepším řešením je avokádo co nejrychleji zkonzumovat. Jakmile jej jednou načnete, tak začíná nezastavitelný a poměrně rychlý proces končící nevábně vypadající dužinou.
Pokud celé avokádo nestihnete sníst najednou, tak jej uložte do lednice. Ideálně do vzduchotěsné nádoby. Skladování avokáda máme věnovaný celý článek, ve kterém naleznete podrobnější informace a další tipy.
Mohu jíst avokádo s hnědou dužinou?
Ano, načaté avokádo se zahnědlou dužinou můžete bez obav konzumovat. Samozřejmě za předpokladu, že avokádo nebylo nebylo dlouho načaté a nevykazuje známky hniloby a plísně. Jinak nemá mírně zahnědlá dužina na chuť avokáda prakticky žádný vliv.
Pokud by se vám náhodou příčilo jíst hnědou dužinu, tak hnědou část jednoduše odkrojte. Pod zoxidovaným povrchem dužiny na vás bude čekat tradiční žlutozelená barva. Opět platí – plesnivé a shnilé části neodkrajujte. Rovnou vyhoďte celé avokádo.
Důležitá informace – Jestliže je dužina hnědá až šedivá hned po nakrojení, tak avokádo raději nejezte. Nejspíše už je přezrálé a začalo hnít. Bohužel i takové avokádo si občas donesete z obchodu.
Tmavá vlákna v avokádu
Rozkrojili jste zralé avokádo a v dužině našli hnědá tmavá vlákna? Můžete avokádo s tmavými vlákny sníst? Jestliže je zbytek dužiny zelený nebo žlutý a nikde se neobjevují tmavé skvrny, tak avokádo s vlákny můžete bez obav sníst. Vlákna, která v avokádu vidíte slouží zjednodušeně řečeno jako jakési vnitřní potrubí, kterým se do plodu dostávají živiny. Většinou jsou tato vlákna tak tenká, že si jich vůbec nevšimnete. Důvodů, proč mohou být vlákna výraznější a tmavě zbarvená je několik:
- Mladý strom – u plodů mladých stromů se výrazná vlákna mohou objevit častěji než u starých stromů. S přibývajícím věkem se kvalita plodů postupně zlepšuje.
- Odrůda – Některé odrůdy avokád mají vláknitou dužinu téměř vždy. U jiných odrůd – např. u oblíbené odrůdy Hass – se s vlákny setkáte jen málokdy.
- Nevhodné skladování – Vlákna mohou v plodu ztmavnout i kvůli nevhodnému skladování a to zejména, když je skladovací teplota příliš nízká.
Jak se vláken v avokádu zbavit? Záleží, co plánujete s avokádem dělat. Pokud jej chcete použít rozmačkané třeba do pomazánky, tak můžete dužinu propasírovat přes jemný cedník a tím se vláken jednoduše zbavíte. Jestli nechcete avokádo rozmačkat, tak se vláken snadno nezbavíte a budete jej muset sníst i s vlákny. Ty samozřejmě nejsou nijak závadné a jsou tak měkké, že si jich při konzumaci ani nevšimnete.
Mohl by Vás zajímat: Jak urychlit zrání avokáda? Jak vypěstovat avokádo z pecky – Kompletní průvodce