Jakou zeleninu lze pěstovat hydroponicky?

Hydroponie v posledních letech ve světě značně nabývá na popularitě. U nás sice ještě není tak rozšířená, ale své zastánce si jistě najde.

Ne každá zelenina  hydroponické pěstování dobře snáší a dnes se spolu podíváme na několik příkladů, které můžete relativně bez problémů hydroponicky pěstovat.

Co je to hydroponie?

HydroponieJestliže jste o hydroponii nikdy neslyšeli, tak vězte, že se jedná o pěstování rostlin bez tradičního substrátu, tedy půdy. O živiny, hydrataci i okysličení se stará voda. Hydroponicky lze pěstovat celou řadu rostlin od melounů, přes papriky až po orchideje. Hydroponické pěstování je méně náročné na prostor než klasické pěstování v půdě a uvádí se, že dokáže uspořit až 90 % vody.

Rostliny pěstované hydroponicky rychleji rostou, mohou být silnější a také mohou poskytnout bohatší úrodu.

Základním principem hydroponie je poskytnutí rostlině přesně to, co potřebuje. Hydroponie přesné dávkování živin, monitorování pH a udržování správné teploty.

Hydroponie není moderním objevem, ale její počátky bývají datovány do středověku a někdy až do období starověkého Egypta.

Která zelenina dobře snáší hydroponické pěstování?

Pojďme se spolu podívat na některé druhy zeleniny, které jsou vhodné pro hydroponické pěstování. Výčet samozřejmě není kompletní a některé další druhy si představme v budoucích článcích.

Salát

Salát jedním nejoblíbenějších zástupců zeleniny je rovněž skvělou volbou i pro hydroponické pěstování. Výhodou salátu je, že je z hlediska hydroponie nenáročný. Ideální jsou teploty mezi 10 – 21°C.

U rostoucího salátu můžete postupně otrhávat a spotřebovávat vnější listy. Rostlině to nijak nevadí a nadále bude tvořit listy další. Díky tomu můžete prodloužit délku sklizně a mít tak dlouho dobu k dispozici čerstvé listy salátu.

Špenát

ŠpenátPodobně jako salát, i špenát preferuje chladnější teploty. Při vysokých teplotách může dojít k poškození rostliny. Špenát poměrně snadno klíčí a je tedy skvělou volbou pro pěstování ze semínek.

Špenát je sice nenáročný na teplotu, nicméně vyžaduje dostatek světla a ideální je cca 12 hodin světla denně. Pokud byste jej pěstovali ve skleníku s umělým osvětlením, je vhodné použít světla, která nevyzařují teplo.

Chcete-li prodloužit dobu, po kterou budete mít k dispozici čerstvé špenátové listy, měli byste špenát vysazovat postupně tak, aby rostlinky nedorostly všechny najednou.

Ředkev

ŘedkvičkyI když kořenová zelenina nebývá příliš vhodným kandidátem pro hydroponické pěstování, ředkvičky jsou výjimkou. Jejich pěstování je snadné a rostliny velmi rychle rostou a někdy jsou schopny zvládnout celý proces od zasetí po sklizeň za 4 týdny.

Pro pěstování ředkví je dobrou volbou pěstební medium v podobě směsi perlitu a vermikulitu. Co se týče parametrů, doporučuje se pH v rozmezí 6 – 7 a EC mezi 1,6 a 2,2. Ideální teplota je pak v rozmezí 10 – 18°C

Pokud byste chtěli mít čerstvé ředkve k dispozici po delší dobu, není nic snazšího než je vysévat postupně například s týdenními odstupy.

Kapusta kadeřavá

Kapusta kadeřavá nebo také kadeřávek je oblíbená košťálová zelenina, která dobře snáší i chladné počasí. Stejně jako ostatní druhy košťálové zeleniny je kadeřávek bohatý na vitamíny a minerály a to především vitamin C a vápník.

Kadeřávek bez problémů klíčí ze semínek a délku sklizně lze prodloužit postupným otrháváním listů. Otrhané listy rostlina dokáže nahradit listy novými.

Paprika

Papriky jsou rovněž skvělou volbou pro hydroponické pěstování. Obzvlášť oblíbené jsou pak různé druhy chilli papriček. U paprik musíte pamatovat na to, že některé odrůdy tvoří poměrně statné keříky. Většina druhů se také neobejde bez pevné podpory nebo vyvazování.

Na rozdíl od dříve zmíněné zeleniny, papriky potřebují k bezproblémovému růstů a zrání dostatek tepla. Přes den by se teplota měla pohybovat mezi 22 a 28°C.

Rajčata

Rajčata rovněž představují dobrou volbu pro hydroponické pěstování. podobně jako papriky však potřebují dostatek tepla. EC se při pěstování doporučuje v rozmezí 2 až 5, což je více než u řady jiných rostlin. Hodnota pH by se měla udržovat mezi 5,5 a 6,5.

Rajčata je možné hydroponicky pěstovat již od semínek, ale někteří pěstitelé preferují předpěstování malých sazeniček.

Nezapomeňte, že některé odrůdy rajčat budou potřebovat podpěru nebo i vyvazování.