7 tipů, jak se zbavit klíšťat na zahradě?

Klíště je parazit, který řadu z nás děsí. Existují však i tací, kteří si z klíšťat nic nedělají. Ideální stav je asi někde mezi. Z klíšťat bychom neměli mít vyloženě panickou hrůzu, protože bychom tak v teplejších měsících prakticky nemohli vyrazit nikam do přírody. Problém je, že klíšťata se v posledních desetiletích značně rozšířily a setkáte se s nimi prakticky kdekoliv, kde jsou pro ně vhodné podmínky. A to klidně i na horách ve výškách kolem 1 000 metrů nad mořem. Co je horší, zcela běžně se objevují i na zahradách u rodinných domů.

Kdy jsou klíšťata aktivní?

Klíště je aktivní v době, kdy jsou pro něj vhodné povětrnostní podmínky. Klíště potřebuje především vlhko a teplo. V našich zeměpisných šířkách to znamená období od jara až do podzimu, kdy se teploty drží stabilně nad 5 stupni. Konkrétně můžeme uvést období zhruba od března až do listopadu. Nicméně pokud je teplejší zima bez mrazů a sněhu, klidně se s klíštětem setkáte i v lednu.

Podobně jako komárům klíšťatům nesvědčí vysoké teploty a sucho. Typicky tak může v horkých letních měsících dojít ke snížení klíšťové aktivity.

Z předešlých odstavců vyplývá, že se s klíštětem na vlastní zahradě můžete setkat prakticky po celý rok. Otázka tedy je, jak se jich zbavit.

Klíště na zahradě

Tipy, jak se zbavit klíšťat

Nastal čas se spolu podívat na konkrétní rady, které vám s problémovými klíšťaty mohou pomoct. Je však nutné brát v potaz, že s největší pravděpodobností ze zahrady nevyženete úplně všechny jedince. Ale i tak můžete jejich počet dramaticky zredukovat.

1) Pravidelné sekání trávy

Klíšťata milují vysokou trávu a různé přízemní rostliny. Vaší prioritou číslo jedna by tedy mělo být časté sekání trávy na celé ploše zahrady. Pokud se ptáte, proč klíšťata milují vysokou trávu, tak vězte, že je to proto, že jim poskytuje ideální podmínky pro život. Konkrétně tedy již dříve zmíněné teplo, vlhko a stín. Z vyššího porostu je pro klíšťata snazší se přichytit na svého hostitelé, ať už to budete vy, vaše děti nebo domácí mazlíčci.

Mějte však na paměti, že klíště se může objevit i v krátce zastřiženém trávníku, pokud bude mít příhodné podmínky někde poblíž. Typicky to můžou být různé keře, hromady listí, kompost, a podobně. V tom se dostáváme k druhému tipu.

Tráva

2) Tvorba bariér

Nebojte se, zdi kolem pozemku stavět nemusíte, protože by stejně nepomohly. Kolem oblastí s vhodnými podmínkami pro klíšťata vytvořte tzv. nárazníkové zóny. Nejedná se o nic jiného než o to, že například ostrůvek s vysazenými nízkými keři oddělíte od okolního trávníku přechodnou zónou bez porostu. K tomu můžete použít například písek, štěrk nebo třeba i mulčovací kůru.

3) Vysaďte odpuzující rostliny

Klíšťata nemají příliš v lásce některé silně vonící rostliny. Jako přiklad si můžeme uvést levanduli, kopretiny, mátu nebo i česnek. Tyto rostliny můžete vysadit v blízkosti klíšťaty oblíbených koutů vaší zahrady.

4) Postřik přírodními repelenty

Vyzkoušet můžete i postřik zahrady domácími přírodními repelenty. Příkladem může být postřik z česneku. Stačí nakrájet česnek na kousky a nechat jej zhruba den louhovat ve vodě. Následně tímto přírodním prostředkem postříkáte celou zahradu. Nevýhodou, je, že je nutné tento postup často opakovat, a ne každému bude česneková zahrada vonět.

5) Zbavte se hostitelů klíšťat

Klíšťata se přirozeně vyskytují tam, kde najdou hostitele. Hostitelem mohou být především u larev klíšťat také drobní hlodavci, jako např. myši nebo hraboši. U dospělých jedinců jsou pak hlavními hostiteli také větší živočichové od zajíců až po srny. Pokud tedy na své zahradě klíšťata nechcete, nedovolte, abys se jejich hostitelé na zahradě vyskytovali. U malých hlodavců může pomoct například kočka. U větších zvířat pak samozřejmě plot.

6) Pořiďte si nepřítele klíšťat

Zajímavou alternativou k likvidaci klíšťat může být také pořízení jejich přirozeného nepřítele. Jak jistě tušíte bude se jednat o zástupce z říše ptáků. Na klíštěti se velmi rády pochutnají některé druhy kachen – např. kachna pižmová, perličky nebo i obyčejné slepice. Nevýhodou je samozřejmě nutnost se o zvířata starat a také trus na zahradě.

Kachna pižmová

7) Sběr klíšťat

Ne, opravdu po vás nechceme, abyste chodili s lupou po zahradě a sbírali klíšťata jedno po druhém. Klíšťata můžete jednoduše nachytat s pomocí kusu světlé látky, kterou upevníte na tyč. Pomocí tohoto nástroje pak „vymetete“ kouty na zahradě, kde se klíšťata rády schovávají. Následně s pomocí pinzety nebo v rukavicích klíšťata z látky posbíráte a zlikvidujete je. K likvidaci můžete použít například sklenici s trochou lihu.

Jelikož je potřeba tento trik často opakovat, není tím pádem příliš vhodný pro velké zahrad. Je také potřeba dávat pozor, aby na vás nějaké klíště z látky nepřelezlo.

8) Insekticidy

Jako poslední možnost uvádíme postřik insekticidy. Ty mohou být v odstraňování klíšťat poměrně účinné, nicméně insekticidům obecně příliš nefandíme, protože kvůli nim většinou umírají i další živočichové, kteří vaší zahradě naopak prospívají.

Závěr

Doufáme, že vám některé z našich tipů pomohou a klíšťata vás již na zahradě nebudou terorizovat. Nezapomeňte, základ je na krátko posečená tráva.