Jak urychlit zrání avokáda?

Avokádo je úžasné ovoce, které můžete zpracovat na mnoho různých způsobů. Co ale dělat, když si domů donesete avokádo tvrdé jako kámen? Nezbude Vám nic jiného než počkat, až avokádo dozraje. Vyzkoušejte jeden z našich ověřených triků, které urychlí dozrání avokáda!

Nechte avokádo dozrát jen tak bez pomoci

Nejjednodušší způsob, který od Vás prakticky nic nevyžaduje je uložit avokádo jen tak na nějaké teplejší světlé místo. Vhodný je například parapet u okna.

Při pokojové teplotě avokádo dozraje během několika dní až týdne. Stačí průběžně kontrolovat jeho stupeň zralosti.

Pokud chcete, aby avokádo rychleji dozrálo, tak jej nevkládejte do ledničky. Tam sice dozraje také, ale bude to trvat velmi dlouho. Lednička je naopak výborná volba, když koupíte avokád několik a chcete, aby dozrály postupně. Jedno avokádo si prostě necháte venku k dozrání a ostatní vložíte do lednice. Další avokádo z lednice pak vytáhnete až jej zase bude chtít nechat dozrát.

Avokádo - nezralé a zralé
Avokádo Hass – nezralé je zelené, zralé je skoro až do černa s fialovým nádechem

Vložte avokádo do papírového sáčku

O něco rychlejším způsobem, který Vám zajistí dozrání avokáda je jeho uložení to papírového sáčku. Sáček následně uzavřete – stačí párkrát přehnout, není nutné jej uzavírat zcela neprodyšně.

Říkáte si, jak toto může fungovat? Funguje to jednoduše. Avokádo uvolňuje plyn zvaný etylén, který urychluje dozrávání ovoce. Tím, že avokádo vložíte do sáčku, etylén nemá, jak unikat a avokádo tak rychleji dozraje.

Stejně jako u předchozího kroku nezapomeňte avokádo pravidelně kontrolovat. Pokud byste jej v sáčku nechali příliš dlouho, tak avokádo může začít uvnitř hnědnout kvůli přezrálosti. Stačí kontrolovat jednou denně.

Za jak dlouho bude vaše avokádo měkké není možné přesně určit, protože záleží vždy na tom, jak zralé bylo. Počítejte, že avokádo, které bylo tvrdé jako kámen dozraje zhruba za 2-4 dny. Proces můžete urychlit následujícím trikem.

Vložte avokádo do papírového sáčku společně s jiným ovocem

Podobně jako u předchozího triku, avokádo vložíte do papírového sáčku a přidáte k němu ještě jiné ovoce, které uvolňuje věští množství etylénu. Nejčastěji se pro tyto účely používají jablka. Stejně dobře ale poslouží i banány a setkat se můžete i s doporučením použít kiwi.

Toto je dle našich zkušeností nejlepší způsob, jakým docílit zralého avokáda v poměrně krátké době. Samozřejmě nelze počítat s tím, že by avokádo dozrálo během pár hodin. Bude to ale rozhodně rychlejší řešení, než když necháte avokádo jen tak volně ležet.

Oproti předchozímu triku může být avokádo zralé klidně už na druhý den po vložení do sáčku. Opět jej nezapomeňte pravidelně kontrolovat, ať se vám avokádo nezkazí.

Co když potřebujete měkké avokádo co nejrychleji?

I když je samozřejmě ideální počkat, než avokádo přirozeně dozraje, někdy prostě potřebujete mít měkké avokádo k dispozici ihned. V tomto případě si můžete pomoci mikrovlnou troubou nebo klasickou troubou.

Tuto metodu používejte jen když opravdu nemáte jinou možnost, protože kvůli ní avokádo nebude mít ani zdaleka tak dobrou chuť a konzistenci, jako když dozrává přirozeně.

Mikrovlnná trouba

“Změkčování” avokáda je nejrychlejší v mikrovlnné troubě. U této metody postupujte následovně:

  1. Rozkrojte avokádo na dvě půlky a vyjměte pecku, protože ta by mohla v mikrovlnce explodovat.
  2. Obě půlky vložte do vhodného igelitového sáčku, ale příliš jej neutěsňujte. Pára totiž musí mít možnost unikat ven. Nezapomeňte, že sáček musí být použitelný v mikrovlnce, jinak výsledkem bude avokádo zapečené v plastu.
  3. Vložte avokádo do mikrovlnky a po krátkých intervalech ohřívejte. Měkkost kontrolujte co 10 až 30 sekund dle výkonu vaší trouby.
  4. Jakmile je avokádo dostatečně měkké, tak jej vyjměte a nechte vychladnout. Po vychladnutí jej můžete použít v receptech dle libosti. Nicméně chutnat bude trochu jinak než “nepečené” avokádo.

Klasická trouba

S klasickou troubou je tato metoda ještě o něco jednodušší, ale zase trvá o něco déle. Postup je následující:

  1. Nezralé avokádo zabalte do alobalu. Avokádo můžete nechat vcelku, není nutné jej rozkrojit.
  2. Zabalené avokádo vložte do vhodné misky nebo pekáče a vložte jej do trouby. “Balíček” můžete položit i přímo na rošt, ale po “upečení” se chňapkou hůře vytahuje.
  3. V troubě pečte při teplotě do 100 °C. Každých cca 5 minut zkontrolujte, jestli už je dostatečně změklé. Většinou stačí nechat avokádo v troubě 10 až 15 minut.
  4. Avokádo vyjměte z trouby, nechte jej vychladnout a můžete jej použít, jak dále chcete.

Stejně jako u metody s mikrovlnnou troubou, i zde musíte počítat s tím, že chuť i konzistence se touto úpravou zhorší.

Tip: Zůstala vám z avokáda pecka? Zasaďte ji do květináče a budete mít krásnou pokojovku. Rady jak na to naleznete zde:
Jak vypěstovat avokádo z pecky – Kompletní průvodce

Jak v obchodě poznat zralé avokádo?

Poznat zralé avokádo není tak obtížné, jak by se mohlo nezkušeným zákazníkům zdát a po pár nákupech se stanete expertem na zralé avokáda. Než se podíváme na pár tipů, jak poznáte zralé avokádo dáme vám jednu dobrou radu – Pokud nutně nepotřebujete avokádo hned zralé, tak raději kupte avokádo nezralé a nechte jej dozrát doma. Vyhnete se tak vcelku častému problému, kdy si domů donesete avokádo přezrálé nebo dokonce uvnitř shnilé a plesnivé.

V českých obchodech se nejčastěji setkáte s avokády odrůdy Hass. Jsou to avokáda s výrazně vrásčitou slupkou zelené až tmavě nafialovělé barvy.

Právě barva je jedním z ukazatelů zralosti této odrůdy. Jak avokádo dozrává, tak slupka postupně tmavne a mění barvu ze zelené až téměř k černé s fialovým nádechem.

Barva sama o sobě ale nezaručí perfektně zralé avokádo. Zralost lépe rozeznáte lehkým zmáčknutím plodu. Rozhodně avokáda v obchodě nemačkejte vší silou, protože byste je zničili.

Nezralé avokádo Hass v obchodě
Nezralé avokádo

Tvrdé avokádo je nezralé avokádo. Zralé avokádo bude mít mírně poddajnou dužinu. Nesmí být příliš měkké a pokud byste měli pocit jako by bylo pod slupkou duté, tak bude pravděpodobně přezrálé a možná uvnitř i zkažené.

Dalším bodem, na který se můžete zaměřit je stopka avokáda. Doporučujeme vybírat pouze ty plody, které nemají vyloupnutou stopku. Plody, kterým chybí stopka velmi často plesniví. Zároveň s pomocí stopky lze poznat i zralost avokáda, protože u zralého avokáda lze stopku velmi snadno vyloupnout. U nezralého vcelku dobře drží. Nicméně v obchodě avokáda neničte a stopku nevylupujte, tento trik používejte jen doma.

Avokáda “Ready to eat”

Setkat se můžete i s avokády označenými jako “ready to eat”, což v angličtině znamená, že jsou určeny k okamžité konzumaci – jsou tedy zralé.

Tyto avokáda bývají často baleny po několika menších kusech a bohužel bývají i dražší. Nicméně mohou být dobrou volbou, pokud ihned potřebujete zralé čerstvé avokádo nějakého dobrého receptu.

Ani “ready to eat” avokáda nejsou zárukou perfektní kvality. Osobně jsme se již několikrát setkali s tím, že byly uvnitř zkažené.

Je možné jíst nezralé avokádo?

Avokádo můžete bez obav jíst i nezralé. Pro člověka není nijak závadné. Nicméně většina lidí avokádo miluje pro jeho příjemnou chuť a máslovou konzistenci. U nezralého avokáda chuť dobrá není a konzistence je něco mezi tvrdou okurkou a gumou, takže konzumaci nezralého avokáda příliš nedoporučujme.