Jak se zbavit otravných smutnic?

Jistě to sami dobře znáte – polijete svou milovanou rostlinku a z květináče se vznese hejno malinkých černých mušek. Seznamte se, toto jsou smutnice. Kromě toho, že škodí vaším rostlinkám, se při svých exkurzích velice rády topí v hrnku s čajem nebo ve sklenici vína. Také je milujete tak jako my?

Co jsou to smutnice?

Smutnice jsou malé mušky rodu Sciara, který zahrnuje více než 700 různých druhů. Smutnice bývají okolo 3 až 4 mm dlouhé, mají malou hlavu, dlouhé křídla a nohy, čímž se se do jisté míry podobají komárovi. Barva bývá typicky tmavě hnědá až černá. Dospělci se živí tlející organickou hmotou a žijí jen několik málo dnů.

Larvy smutnic jsou o poznání větší než dospělci. Mívají na délku okolo 6 mm a jsou bílé barvy. Hlavu mají černou. Pokud byste substrát z květináče napadené rostliny vysypali, snadno byste larvy našli. Vybírat je ze substrátu ručně je ale samozřejmě špatný nápad 🙂

Smutnice

Jsou smutnice nebezpečné pro vaše rostliny?

Samotné černé mušky nijak nebezpečné pro pokojové rostliny nejsou. Problém představují jejich larvy. Smutnice totiž kladou vajíčka do substrátu. Z vajíček se následně vylíhnou larvy a ty se musí něčím živit. Kromě toho, že se larvy živí některými složkami substrátu, rády si pochutnají na tenkých kořenech zejména mladých rostlin. Pro starší rostliny nemusí přítomnost larev způsobit katastrofu, ale u mladých rostlin může dojit i k úhynu celé rostlinky.

Smutnice se také velice snadno rozšíří do dalších květináčů v domácnosti a tak je rozhodně vhodné se jich co nejrychleji zbavit a snažit se předejít jejich opětovnému výskytu.

Jak se smutnice dostanou do květináče?

Možností jak se larvy do květináče u vás doma dostanou je několik.

Jestliže doma již máte napadené rostliny, tak se tito škůdci v případě příhodných podmínek snadno a rychle rozšíří i do květináčů dalších rostlin v domácnosti.

Nejčastěji se však stává, že si smutnice, respektive jejich larvy nebo vajíčka, prostě a jednoduše donesete domů v zakoupeném substrátu. Častěji na na tento problém narazíte u levnějšího substrátu. Pokud si tyto nepříjemné hosty nechcete domů zavléct, měli byste před použitím zakoupený substrát ošetřit. Řešení je několik a mezi nejčastější se řadí například vysušení substrátu nebo jeho “upečení” v troubě. Tím dojde k likvidaci všech vývojových stadií smutnice. Blíže se na ošetření substrátu podíváme v jednom z budoucích článků.

Larvy a vajíčka můžete nechtěně z napadeného substrátu rozšířit i sami. Stává se to například při přesazování, kdy mohou vajíčka i larvy nepozorovaně ulpět na používaných nástrojích nebo i na rukavicích.

Jak se smutnic zbavit?

Zbavit se smutnic se může zdát jako nadlidský úkol, ale není tomu tak. V následujícího odstavcích se podíváme jak na dospělé mušky, tak i na nebezpečnější larvy. Je ovšem nutné si uvědomit, že zcela nejdůležitější je prevence výskytu!

Dospělci

U dospělců máte na výběr ze tří možnosti – buď je nějakým vhodným způsobem zabijete nebo je odpudíte a nebo je prostě budete ignorovat. Druha varianta je vhodná pouze pokud jim neumožníte naklást další vajíčka do substrátu v květináčích.

Lepové pasti proti škůdcům – K zneškodnění poletujících smutnic se výborně hodí klasické lepové pasti. Pasti mají většinou výraznou žlutou barvu, která mušky láká. Jakmile na lep sednou, tak je s nimi konec. Pro pokojové rostliny jsou ideální lepové šipky, které se zapichují přímo do květináče. Balení po 5 kusech stojí do 50 Kč a lepit vydrží opravdu dlouho. Nevýhodou je, že působí v květináčích poněkud nevzhledně. Na lepové pasti se sice budou chytat i noví dospělci, ale většino use stejně nechytí všichni a cyklus tak dále pokračuje.

Biolit a jiné insketicidy ve spreji – Dospělé mušky vcelku spolehlivě zneškodníte i s pomocí insekticidního spreje jako je například dobře známý Biolit proti létajícímu hmyzu. Představa stříkání insekticidního přípravku v domácnosti se však ne každému líbí, obzvlášť pokud jsou v domácnosti i děti nebo domácí mazlíčci. Postřikem se samozřejmě nevyřeší problém, kterým jsou larvy a vajíčka. Na ty postřik účinkovat nebude.

Odpudivé látky – V případě, že napadení smutnicemi není zatím nijak extrémní, můžete se pokusit dospělce odradit od kladení vajíček do květináčů. posloužit k tomu může například speciální hnojivo. To obsahuje aromatické látky, které smutnicím „nevoní“ a odrazuje je tak od kladení vajíček do ošetřeného květináče. Recenze těchto produktů však nejsou úplně stoprocentně kladné.

Larvy

Larvy sice nevidíte, ale jejich likvidace není vůbec složitá, pokud zvolíte správnou metodu.

Parazitické hlístice – Hlístice jsou ekologickým způsobem likvidace larev smutnic v substrátu. Funguje to tak, že zakoupené hlístice rozmícháte ve vodě a vodou pak polijete substrát u napadených rostlin. Hlístice v substrátu samy vyhledávají larvy smutnic a ty po několika dnech uhynou. Hlístice se v uhynulých larvách ještě nějakou dobu množí a poskytují tak několikatýdenní ochranu.  Z vlastních zkušeností můžeme říci, že parazitické hlístice proti molicím fungují skvěle. Pokud jste již použili ve snaze o likvidaci smutnic nějakou chemii, tak s hlísticemi určitě týden až dva počkejte, jinak docílíte jen toho, že vám hlístice hned uhynou.

Má tento způsob likvidace nějaké nevýhody? Napadají nás jen dvě nevýhody. Tou první je cena, která se pohybuje okolo 200 Kč. A tou druhou je omezená životnost hlístic. Po nákupu byste měli hlístice co nejdříve zužitkovat, jinak hrozí, že nepřežijí. Kde hlístice koupit? Hlístice nebo také nematody zakoupíte jak ve specializovaných prodejnách, tak i v některých hobby marketech, jako je např. Hornbach, kde jsou uchovávány v lednici. Samozřejmě si je můžete objednat i na internetu. Hlístice nejsou nijak škodlivé ani pro samotné rostliny ani pro člověka.

Zasypání substrátu – Poměrně účinnou zbraní proti smutnicím je i zasypání povrchu substrátu v květináči vhodným materiálem. Ideální je na smutnice jemný křemičitý písek. Říkáte si jak tato ochrana funguje? Funguje tak, že dospělým muškám zabraňuje naklást do substrátu další vajíčka a nově se vylíhnutým muškám naopak zabraňuje se ze substrátu dostat ven. Někde se uvádí, že písek zadusí larvy v substrátu, nicméně vědecky to asi nikdo neověřoval :-). Písek by měl zakrývat celou plochu substrátu a ideální je zvolit ten nejjemnější písek, který seženete. Vhodný je křemičitý písek používaný v akvaristice. Seženete jej jak ve zevrimexech, tak mnohdy i v hobby marketech.

Bromélie

Babské rady

Stejně jako u jiných škůdců i u smutnic se objevuje celá řada zaručených babských rad, díky nímž údajně smutnice zlikvidujete.

Tabákový výluh – Použití tabákového výluhu je uváděno snad u všech škůdců pokojových rostlin. Dle babských rad byste měli výluhem prolít každý napadený květináč. Laboratorně účinnost potvrzena nebyla a rozhodně nelze říci, že by výluh byl nějakým obzvlášť šetrným řešením. Nikotin je svinstvo největšího kalibru, které ročně zabíjí miliony lidí. Pesticidy založené na nikotinu jsou dokonce již dlouhou dobu v západním světě zakázané.

Skořice – Občas narazíte při brouzdáním po internetu na radu s použitím zálivky s mletou skořicí, která dezinfikuje zeminu. Jedná se však o polovičaté řešení, jelikož nelze nijak zaručit, že se skořice v rámci substrátu dostane všude mezi kořínky rostliny.

Česnek – Rovněž často doporučované je zarytí nakrojeného stroužku česneku do substrátu v květináči. Česnek je sice úžasná plodina, ale zázraky bychom od této metody nečekali.

Smutnice a prevence výskytu

Ideální je pokud napadení smutnicemi nemusíte vůbec řešit a proto je nejlepší zbraní prevence. Prevence zahrnuje několik kroků.

  1. Sterilizace substrátu – Ať se jedná o nově zakoupený substrát nebo o substrát, který máte doma nějakou dobu, měl by se před použitím nějakým způsobem sterilizovat. Použít můžete například vysušení, sterilizaci v troubě nebo mikrovlnce v troubě, a nebo propaření.
  2. Karanténa nových rostlin – Smutnice ale i jiné a daleko horší škůdce si domu často donesete s nově zakoupenou nebo darovanou rostlinkou. Pokud chcete mít jistotu, že je rostlina bez škůdců, měli byste ji například na 14 dní dát do karantény – tedy do místnosti, kde se další rostliny nenachází. Po dobu karantény pak rostlinu kontrolujte, zda se u ní nějací škůdci neobjevili. V menších domácnostech je to sice hůře proveditelné, ale tato metoda prevence je velmi účinná.
  3. Nepřelívejte rostliny – Smutnice potřebují vlhkost a jestliže rostliny přelíváte a substrát je v květináčích stále vlhký, připravujete pro ně ideální podmínky pro jejich množení. Málokterá rostlina potřebuje neustále vlhký substrát. Když substrát necháte mezi zálivkami proschnout, značně tím zmírníte riziko množení smutnic.
  4. Vytvořte na povrchu substrátu bariéru – Smutnice kladou vajíčka na povrch substrátu. Z toho vyplývá, že pokud jim zamezíte přístup k substrátu, nebudou mít vajíčka kde naklást. K vytvoření bariéry můžete použít různé materiály. Jak bylo zmíněno v předchozích odstavcích, výborný je akvaristický písek. další volbou může být například keramzit nebo štěrk.

Otázky a odpovědi

V této části budeme přidávat často kladené otázky a odpovědi na ně.

 

Závěr

Smutnice jsou sice nepříjemný soupeř pěstitelé pokojových rostlin, ale rozhodně ne nepřemožitelný. Naštěstí se nejedná od škůdce, který by dokázal rostlinky decimovat ve velkém jako například svilušky. Mějte na paměti, že stejně jako u ostatních škůdců je nejlepším řešením dostatečná prevence. Pokud se situace vymkne kontrole, můžeme jednoznačně doporučit použití dravých hlístic. Jestliže nechcete hned utrácet peníze, můžete samozřejmě vyzkoušet některou z babských rad, nicméně účinnost pravděpodobně nebude moc vysoká a to zejména při rozsáhlém napadení.