Lopatkovec nebo také toulcovka je pokojová rostlina, která pochází z tropických deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Je to krásná rostlina s dlouhými listy.
Lopatkovec je skvělou přírodní čističkou vzduchu. Dle výzkumu NASA má schopnost filtrovat ze vzduchu škodlivé látky, jako je například formaldehyd. Ten se hojně používá při výrobě levného nábytku.
Spatifylum má nejen krásné listy, ale také květy, na které je radost pohledět. Tedy samozřejmě pokud se vám podaří přimět lopatkovec vykvést. Nekvete váš lopatkovec? Důvodů může být několik. Pojďme se na ně nyní podívat!
Obsah článku
Proč vám lopatkovec přestal kvést?
Nejčastějším důvodem, proč lopatkovec nekvete, je nedostatek světla. Lopatkovec sice snáší horší podmínky podmínky bez větších problémů, pokud však rostlina nemá dostatek světla, nekvete tak často nebo přestane kvést úplně. Mezi další důvody může patřit nesprávná zálivka, nedostatečné hnojení nebo nízká teplota vzduchu.
Všechny tyto problémy by naštěstí měly být poměrně snadno řešitelné. Pojďme se na ně a na jejich řešení podívat blíže.

Nedostatek světla
Ačkoli je lopatkovec rostlina, která roste v deštných pralesích, kde není mnoho světla, při pěstování v interiéru vyžaduje světlo potřebuje, byť není rozhodně tak náročná jako některé jiné pokojové rostliny.
Toulcovky jsou považovány za pokojové rostliny nenáročné na péči. Přežijí tedy, i když je v místnosti, kde jsou umístěny, nedostatek světla. Nešťastným vedlejším efektem nedostatku světla je, že rostlina nebude mít dostatek energie na tvorbu květu. Místo toho bude veškerou energii spotřebovávat na to, aby se udržela naživu a vytvářela nové listy.
Svěží zelené listy lopatkovce jsou sice nádherné, ale většina lidí jej pěstuje spíše kvůli jeho bílým květům.
Kolik světla tedy lopatkovec potřebuje? Doporučuje se umístit rostlinu v blízkosti okna orientovaného na západ nebo východ. Nemusí ale nutně stát na okenním parapetu. Stačí když bude někde v blízkosti okna a ne v nějakém temném koutě.
Okna orientovaná na jih mohou také posloužit, ale pouze v případě, že přes okno nebude na rostlinu svítit přímé sluneční světlo. To by mohlo listy lopatkovce spálit.
Nedostatek živin
Častým omylem je představa, že lopatkovec bude v pohodě růst bez přihnojování. Ano, rostlina takto může do jisté míry růst, ale bude jí chybět energie na to, aby začala bohatě a pravidelně kvést.
Dbejte na pravidelné hnojení vašeho lopatkovce. Nepřehánějte to však, protože přílišné hnojení je stejně špatné jako žádné hnojení.
Pro hnojení lopatkovců se hodí jak hnojiva rozpustná ve vodě, tak hnojiva s pomalým uvolňováním v podobě tyčinek, které zapíchnete do substrátu. Vybírejte spíše hnojiva s vyváženým složením. MY jsme dobré výsledků jsme dosáhli při hnojení zhruba každých šest týdnů.
Nesprávné zalévání
Příliš malá nebo příliš velká zálivka lopatkovce může být rovněž příčinou zhoršené tvorby květů.

Lopatkovec sice nepotřebuje mnoho vody, ale měl by být zaléván pravidelně asi dvakrát týdně, aby rostlina dostala dostatek vody. Lopatkovce mají v oblibě vlhkou půdu, proto je nutné je dobře zalévat. Rostlinu však nepřelévejte. Půda by měla být pouze vlhká, ne zcela promáčená. Ujistěte se, že pro pěstování pokojových lilií používáte dobře propustný substrát.
K zálivce je nejlepší používat vodu pokojové teploty, kterou necháte přes noc odstát. Tím se sníží množství chemických látek,, jako je například chlór, obsažených ve vodě z kohoutku.
Pokud lopatkovec příliš zaléváte, může dojít ke žloutnutí a opadávání listů a rostlina přestane kvést. Dlouhodobé přemokření může také způsobit, že rostlina bude postižena hnilobou kořenů. Kvůli zahnívajícím kořenům může rostlina přestat správně růst a dokonce i uhynout.
Nezapomínejte na to, že lopatkovce jsou tropické rostliny, které rostou v deštných pralesích, kde vládne obrovská vlhkost vzduchu. Proto mají tyto rostliny rády kromě pravidelné zálivky také rosení listů. Rosit je můžete každých pár dnů odstátou vodou.
Problémy s teplotou vzduchu
Jak jsme již zmínili, lopatkovec je tropická rostlina jako taková ke svému zdravému růstu vyžaduje dostatek tepla. Nejlépe roste při minimální teplotě alespoň 18 stupňů.
V době květu, což je nejvíce z jara, rostlina preferuje o něco vyšší teploty a to alespoň 21 stupňů.
Pokud je pokojová teplota nižší než uvedené minimum, může to být opět důvod, proč váš lopatkovec nekvete.
Pokud je teplota naopak příliš vysoká, může opět dojít k zastavení tvorby květů. Maximální doporučená teplota pro pěstování je asi 30 stupňů. Můžete si říct, že v našich podmínkách toto nehrozí, nicméně v letních vedrech může být za oknem ještě daleko tepleji než jen 30 stupňů.
Co se týče teplotních výkyvů, není pokojová lilie až tak vybíravá jako některé jiné pokojové rostliny, ale příliš divoké změny teploty mohou mít na rostlinu i tak negativní vliv.
Váš lopatkovec možná potřebuje přesadit

Téměř všechny pokojové rostliny vyžadují pravidelné přesazování, protože rostou a lopatkovec není výjimkou. Pokud je květináč pro rostlinu příliš malý, může přestat růst a kvést.
Jak poznáte, že lopatkovec potřebuje nový květináč? Nejjednodušší způsob, jak to poznat, je podívat se na dno květináče. Pokud již kořeny začaly prorůstat drenážními otvory květináče, můžete si být jisti, že je čas rostlinu přesadit.
Při výběru nového květináče pro pokojovou lilii se ujistěte, že má vhodnou velikost. Obecně se doporučuje vybrat květináč, který je jen o několik centimetrů větší než starý květináč.
Ideální volbou pro lopatkovce jsou terakotové květináče, protože jejich pórovitý materiál pomáhá po zálivce odvádět část přebytečné vlhkosti.
Možná ještě není sezóna květu
I když existují výjimky, neměli byste očekávat, že váš lopatkovec bude kvést nepřetržitě po celý rok. Lopatkovce obvykle začínají kvést na začátku jara a během léta kvetení ustane. Pokud jsou splněny vhodné podmínky, mohou začít vytvářet nové květy opět během podzimu.
Další kvetení můžete podpořit uštipováním odkvetlých květů.
Váš lopatkovec může být příliš starý nebo naopak příliš mladý
Rostliny vytvářejí květy jen z jediného důvodu, a tím je rozmnožování. Jak rostlina stárne, může se její schopnost reprodukce snižovat. Stejné je to i s námi lidmi, že?
Totéž platí i v opačném směru. Pokud je vaše rostlinka příliš mladá, je možná brzy příliš brzy na to, aby začala kvést. Ale nebojte se, poskytněte svému lopatkovci správné podmínky a on se vám zanedlouho odmění krásnými květy.
Na internetu se často dočtete, že životnost lopatkovce je jen asi 3-5 let. Podle našich zkušeností však rostlina vydrží mnohem déle.
Často kladené otázky
Jsou květy lopatkovce jedovaté pro kočky?
Ano, všechny části lopatkovce včetně květů jsou pro kočky toxické. Rostlina obsahuje šťavelan vápenatý, které způsobují podráždění sliznic a kůže. Mezi příznaky požití lopatkovce patří otoky, slinění, zvracení nebo problémy s dechem. Pokud máte podezření, že vaše kočka snědla kousek lopatkovce, zavolejte pro jistotu svému veterináři.
Kvetou lopatkovce po celý rok?
V některých případech mohou lopatkovce kvést po celý rok, ale typičtější je, že nejvce kvetou na jaře a méně často pak na podzim.
Je normální, že květy odumřou?
Ano, květy lopatkovce vydrží asi měsíc, výjimečně i dva měsíce, než odkvetou a uschnou. Pro podporu nového kvetení byste měli zvadlé květy zaštipovat.
Co způsobuje, že květy lopatkovce zezelenají?
Květy lopatkovce mohou zezelenat, když má rostlina příliš mnoho světla. Je to důsledek zvýšené fotosyntézy.
Podle Dr. Leonarda Perryho z University of Vermont to může být způsobeno také používáním příliš velkého množství hnojiva.
Pár slov na závěr
Lopatkovec je běžná pokojová rostlina, která nevyžaduje velké množství práce. Daří se jí dobře, pokud jí dopřejete správné množství světla a vody. Správná péče zajistí, že vám rostlinka bude krásně růst a kvést.
Doufáme, že vám naše tipy ohledně problémů s kvetením lopatkovce pomohly. Vyzkoušejte je a uvidíte, že rostlina začne opět kvést.