Svůj pokojový avokádovník pečlivě zaléváte, dopřáváte mu světlo a každý den s ním láskyplně mluvíte. Tak proč, jeho listy najednou, zdánlivě bezdůvodně, hnědnou? Důvodů může být celá řada, ale ještě nezoufejte, většinou je lze vyřešit.
Připravili jsme pro vás několik možných vysvětlení, proč listy vašeho pokojového avokáda hnědnou a co s tím můžete dělat.
Obsah článku
Co způsobuje hnědnutí listů avokáda?
Pěstování avokáda v interiéru je v poslední době velmi oblíbené. Sledovat, jak z pecky rychle roste pěkná rostlinka, je zábava a zajímavé zpestření pro každého milovníka pokojových rostlin.
Rostlinka avokáda z pecky sice vyroste relativně snadno a rychle, ale následná péče není úplně jednoduchá.
Ne že by avokádovník vyžadoval každodenní péči, ale přeci jen je řeč o stromu, který přirozeně roste v tropickém a subtropickém podnebí a dorůstá do několikametrové výšky! Pokud nežijete v tropech nebo subtropech, případně nemáte obrovský vyhřívaný skleník, je pravděpodobné, že váš domov není pro avokádovník úplně ideálním prostředím.
Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se domácí pěstitelé avokáda potýkají, je hnědnutí listů. Listy několik měsíců po naklíčení vypadají zcela v pořádku a pak najednou začnou od okrajů nebo špiček hnědnout. Pro domácího pěstitele je to skličující záležitost, ale existuje několik možných vysvětlení, proč se tomu tak děje. A vězte, že děje se to stává naprosté většině začínajících ale i zkušených pěstitelů.
Podívejme se spolu na některé z nejčastějších důvodů hnědnutí listů u pokojových avokádovníků.
Nahromadění solí
Nahromadění solí nebo spálení solí je běžným problémem pokojových avokádovníků. Dochází k němu, když je rostlina zalévána vodou, která obsahuje vysoké množství solí. Sůl se pak hromadí v substrátu a nakonec i v rostlině, což může způsobit hnědnutí a vadnutí listů. Voda z vodovodu obvykle obsahuje poměrně vysoké množství chloridů a sodíku, které některé rostliny, včetně avokáda, špatně snášejí.
Zajímavost: Tento problém se netýká pouze avokádovníků pěstovaných v květináčích. Venku rostoucí avokádovníky mohou být postiženy úplně stejně, pokud jsou nesprávně zalévány.
Jak to vyřešit?
Základem je přestat k zalévání používat vodu, kterou jste používali doposud. Zkuste místo toho rostlinu zalévat filtrovanou nebo dešťovou vodu. Setkat se můžete i doporučením zalévat destilovanou vodou, ale ta postrádá prakticky všechny minerály, které by byly pro růst rostliny prospěšné, takže není ideálním řešením.
Solí, které jsou již nahromaděny v substrátu v květináči se můžete zbavit tak, že rostlinu zalijete větším množstvím vody. Květináč postavte třeba do vany a zalijte substrát takovým množstvím vody, dokud nezačne volně proudit z drenážních otvorů vespod květináče.
Stejný postup můžete opakovat každý měsíc. Díky tomu se přebytečná sůl ze substrátu vyplaví. Dbejte ale na to, aby voda mohla volně odtékat, rozhodně nenechávejte květináč stát v podmisce, jinak by mohlo dojít k hnití kořínků.
Tip: Běžně se doporučuje před poléváním nechat vodu “odstát” alespoň přes noc. Je to sice dobrá rada, protože tak vodu zbavíte např. chlóru, který z vody vyprchá, ale s obsahem solí vám odstatá voda nijak nepomůže.
Suchý vzduch
Dalším častým problémem, který může způsobit hnědnutí listů avokáda, je suchý vzduch. Avokádovníky milují teplé a vlhké prostředí. Pokud je tedy vzduch ve vaší domácnosti příliš suchý, může to opět způsobit hnědnutí listů.
U většiny domácích pěstitelů avokáda se tento problém obvykle vyskytuje v zimních měsících. Důvodem je to, že v zimě jsou domy obvykle sušší kvůli vytápění. Není neobvyklé, že v zimě klesne relativní vlhkost vzduchu v domácnostech pod 30 %. Vy sami si toho sice nemusíte všimnout, ale vaše pokojovky to určitě poznají.
Jak to vyřešit?
Tohle je v domácích podmínkách oříšek. Avokádovníkům se daří v oblastech s vysokou vlhkosti vzduchu. Bavíme se zde o 60 až 80 % relativní vlhkosti vzduchu. To ale nikdo ve svém domě nechce. Důvod? Vysoká vlhkost může způsobit velmi nepříjemné problémy, jako jsou plísně a hniloba.
Jedním ze způsobů, jak avokádu poskytnout lepší podmínky, je vytvořit v jeho okolí vlhké mikroklima. Toho lze dosáhnout umístěním květináče na misku s oblázky naplněnou vodou. Voda se bude postupně odpařovat a vytvářet kolem rostliny mikroklima, přičemž nijak významně neovlivní celkovou vlhkost v domě nebo bytě. Dbejte jen na to, aby květináč nestál ve vodě, protože to může způsobit hnilobu kořenů.
Dalším způsobem, jak zvýšit vlhkost, je použití malého zvlhčovače vzduchu v blízkosti rostliny.
Nedostatek vody
Nedostatečné zalévání může samozřejmě také způsobit vadnutí a hnědnutí listů. Avokádovníky potřebují dostatek vody, proto dbejte na to, abyste rostlinu zalévali pravidelně, ale nepřehánějte to, protože přelití je další zdroj problémů.
Jak to vyřešit?
Pokud si myslíte, že váš avokádovník v květináči nemá dostatek vody, začněte ho zalévat častěji. Zalévání jednou za tři dny by to mělo být plně dostačující. Pokud je vyloženě vedro, můžete zalévat i častěji.
Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda avokádo potřebuje vodu, je zkontrolovat substrát. Pokud je na dotek úplně suchý, znamená to, že avokádo pravděpodobně potřebuje zalít. Půda by měla být mírně vlhká, ale ne promočená skrz na skrz. V zimě můžete rostlinu polévat méně.
Příliš mnoho vody
Přelití je běžným problémem, který dokáže znepříjemnit život téměř všech pokojových rostlin, nejen avokádovníků. I když avokádo potřebuje pravidelný přísun vody, je důležité, abyste ho nepřelévali, protože to může vést k problémům, jako je hniloba kořenů.
V důsledku toho se mohou listy rostliny začít kroutit, žloutnout a hnědnout a nakonec opadat.
Nemusí se vždy jednat o příliš časté nebo silné zalévání – někdy může být problém v použitém substrátu. Pokud substrát nemá dostatečnou drenáž, zůstává příliš dlouho mokrý, což může rostlinu v podstatě utopit.
Stejný problém představuje i voda, která stojí v podmisce nebo v okrasném obalu. Obaly květináčů jsou sice pěkné, ale zároveň jsou i nepraktické, protože s nimi nemáte přehled, jestli jste náhodou rostlinu nepřelili.
Jak to vyřešit?
Přestože jsme v předchozí části zmínili, že avokádovníky je třeba zalévat pravidelně, dbejte na to, abyste je nepřelili.
Jak již bylo uvedeno, nejlepší způsob, jak zjistit, zda rostlina potřebuje vodu, je zkontrolovat půdu prsty. Neměla by být suchá na troud a neměla by být ani promočená. Mírně vlhký na dotek je ideální stav substrátu.
Ujistěte se také, že používáte dobře propustný substrát pro pokojovky. Pokud je použitá směs příliš hutná a nadměrně zadržuje a nepropouští vodu, zvažte přidání perlitu. Ten se postará o odlehčení substrátu a zlepšení drenáže. Dospod květináče můžete přidat keramzit, čímž zajistíte, že na dně květináče nebude ani při přelití stát voda.
Listy spálené sluncem
Měli jste někdy popáleniny od slunce? Kdo by neměl, že? A vězte, že váš avokádovník se může na slunci spálit taktéž! Pokud jsou listy vystaveny příliš velkému množství přímého slunečního záření, mohou se spálit a zhnědnout. Problém se netýká jen listů, ale na přímém slunci se mohou spálit prakticky všechny části rostliny.
U avokáda v květináči ke spálení často dochází, když ho na léto přesunete ven na zahradu a zapomenete ho postupně aklimatizovat na nové podmínky.
Jak to vyřešit?
Pokud rostlinu chcete přemístit na prosluněné místo, je řešením rostlinu nechat postupně si zvyknout na nové podmínky. Začněte tím, že avokádo umístíte na místo, kam bude dopadat pouze ranní slunce, a pak ho postupně přemístěte na místo s větším osluněním.
Co dělat, když už listy zhnědly?
Jakmile listy začnou hnědnout, s jednotlivými listy toho moc nenaděláte. Původní zelená barva se jim nikdy nevrátí, protože hnědé části jsou v podstatě mrtvé. Jediné, co můžete udělat, je počkat, až samy opadají, nebo je prostě sami ostříhat.
To však neznamená, že je celá rostlina ztracena. Pokud zlepšíte podmínky, ve kterých avokádovník roste, začnou opět růst nové listy, které budou zdravé a zelené. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že avokádovník dokáže v klidu přežít a znovu obrazit, i když přijde o všechny své listy.
Závěr
Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit, proč mohou listy vašeho pokojového avokáda hnědnout a co s tím můžete dělat. Doufejme, že jedno z řešení, které jsme nabídli, vám pomůže a vaše avokádo bude opět pěkně růst a dělat vám radost svými velkými zelenými listy.
Nicméně je třeba si uvědomit, že avokádovníky bohužel dávají přednost pobytu venku a nepatří zrovna mezi nejlepší pokojové rostliny. Ideální je samozřejmě vysazení na zahradě, ale to je v našich podmínkách (zatím) nereálné, protože by stromek nepřežil zimu.
Časté dotazy
Mám u pokojového avokádovníku odstraňovat hnědé listy?
Pokud chcete, můžete zcela hnědé listy odstranit, ale není to nutné. Listy nakonec opadají samy od sebe. Pokud jsou listy hnědé pouze na okrajích, nemusíte dělat nic. Možná nevypadají úplně nejlépe, ale rostlině vyloženě neškodí.
Potřebuje avokádo plné sluneční světlo?
Ano, avokádovníky potřebují ke svému růstu plné sluneční světlo. Pokud květináč s rostlinou umístíte na špatné místo, začne růst směrem ke světlu. U avokáda to znamená, že budete mít asi tak metr a půl dlouhý kmen s chomáčem listů na vrcholu. Taková rostlina pak asi nikoho neoslní.
Mohu avokádo letnit?
Ano, můžete, avokádovníky milují letnění. Nicméně nestavějte rostlinu rovnou na přímé sluneční světlo. Rostliny pěstované v místnosti je třeba postupně aklimatizovat na nové podmínky, jinak se na slunci spálí.