Nadšenci do grilování strávili nespočet hodin debatami o tom, jaký způsob skladování dřevěného uhlí je nejlepší. Někteří dávají přednost skladování venku, zatímco jiní jsou přesvědčeni, že by se mělo skladovat pouze uvnitř. Který způsob je tedy ten správný? Lze skutečně skladovat dřevěné uhlí venku?
Ano, dřevěné uhlí můžete skladovat venku, ale měli byste se ho snažit co nejvíce chránit před povětrnostními vlivy. Déšť je samozřejmě vaším nepřítelem číslo jedna, protože způsobí, že dřevěné uhlí navlhne a bude tak nepoužitelné, dokud ho nenecháte pořádně vyschnout.
Přečtěte si několik tipů a triků, jak skladovat dřevěné uhlí venku.
Obsah článku
Musí být dřevěné uhlí skladováno uvnitř?
Neexistuje žádné pravidlo ani zákon, který by vám přikazoval skladovat dřevěné uhlí v interiéru. Je skladování uvnitř tou nejlepší volbou? Možná. Je to jediná možnost? Ne tak docela.
Mnoho odborníků na grilování vám řekne, že je lepší skladovat dřevěné uhlí uvnitř, protože vlhkost může způsobit jeho zkázu. Pokud však žijete v oblasti, kde často neprší a nebývá ani příliš vysoká vzdušná vlhkost, tak je krátkodobé skladování dřevěného uhlí venku většinou bezproblémové.
I ve vlhčích oblastech vám jednoduchá opatření, jako je například použití nádoby s víkem, pomohou ochránit dřevěné uhlí před povětrnostními vlivy. Přinejhorším alespoň pytel s uhlím postavte někam pod střechu.
Pokud víte, že grilovací sezóna již skončila, tak je vhodné přebytky dřevěného uhlí na zimu uložit někam dovnitř, aby zůstalo suché a připravené na další sezónu. Ideální je například garáž, ale ani obyčejná zahradní kůlna není špatné řešení.
Jaká jsou nebezpečí skladování dřevěného uhlí venku?
Hlavní nebezpečí skladování dřevěného uhlí venku spočívá v tom, že může navlhnout. Dřevěné uhlí nejčastěji navlhne, když je ponecháno venku za deště. Pokud víte, že se blíží déšť, tak pytel před deštěm buď schovejte nebo jej alespoň zakryjte něčím nepromokavým.
A co sníh? Sníh je v podstatě jen zmrzlý déšť, takže jakmile teplota stoupne a sníh roztaje, může se stát, že vám zůstane z briket zůstane jen rozmočená kaše. Proto zde platí stejné pravidlo jako u deště – snažte se, aby na dřevěné uhlí nenasněžilo.
V zahraničí se občas objevovaly obavy vy ze samovznícení mokrého dřevěného uhlí, ale to není při velikosti komerčně dostupných pytlů s dřevěným uhlím reálné. Podle studie by okolní teplota musela přesáhnout 120°C.
Je mokré dřevěné uhlí ještě použitelné?
Uspořádali jste úžasnou grilovačku, ale úklid jste odložili na zítřek a teď vám po nočním dešti venku leží půlka promočeného pytle s uhlím. Je takové uhlí ještě k něčemu dobré? Dobrá otázka.
Mokré dřevěné uhlí nemusí nutně znamenat zničené dřevěné uhlí. Pokud se nezměnilo v mokrou kaši, což se někdy stává u dřevěných briket, tak máte dobrou šanci, že uhlí budete moci ještě použít. Samozřejmě až vyschne.
Aby mokré uhlí rychleji vyschlo, tak je nejlepší ho z pytle vysypat ven na suchý podklad a rovnoměrně jej rozprostřít. Ideální je, když jej takto necháte celý den na letním slunci.
Někdy se může stát, že na vlhkých briketách z dřevěného uhlí začne růst plíseň. V takovém případě je nejlepší plesnivé dřevěné uhlí vyhodit a pořídit si nové.
Jak tedy vidíte, mokré dřevěné uhlí je spíše nepříjemnost než úplná katastrofa.
Jak udržet dřevěné uhlí v suchu při skladování venku?
Dřevěné uhlí je obvykle baleno v papírových pytlích. Ty poskytují jen malou nebo žádnou ochranu před povětrnostními vlivy a nejsou tak příliš vhodné pro skladování dřevěného uhlí venku. Ano, jistě, pokud nemáte jinou možnost, můžete dřevěné uhlí nechat v původním sáčku a umístit jej na místo, kam se nedostane déšť. Tím může být krytá veranda, převis střechy nebo přístřešek pro auto.
Zde je několik příkladů dalších možností venkovního skladování:
Zahradní úložný box
Zahradní boxy jsou velmi oblíbené například pro uschování polstrů na zahrandí nábytek. Box ale stejně dobře ochrání pytle s dřevěným uhlím.
Boxy se dodávají v různých stylech a velikostech. I když obvykle nejsou zcela vodotěsné, poskytují poměrně dobrou ochranu. O vodotěsnost se nemusíte příliš starat, pokud umístíte tak, aby byl chráněn například střechou pergoly. Díky velikosti boxů se do nich často vejde i několik pytlů dřevěného uhlí, což se hodí, pokud rádi nakupujete uhlí do zásoby.
Vodotěsné skladovací kontejnery
Další dobrou možností je použít vodotěsnou nádobu na dřevěné uhlí. Může to být cokoli od plastového sudu s víkem až po kovový kontejner.
Nádoby na krmivo pro domácí zvířata
Ano, čtete správně. Nádoby na krmivo pro domácí zvířata jsou skvělou volbou pro venkovní skladování dřevěného uhlí, protože jsou navrženy tak, aby jejich obsah zůstal suchý. Na výběr je řada velikostí a tvarů, takže byste měli být schopni najít takový, který vyhovuje vašim potřebám. Zaměřte se na velké nádoby určené pro psy. Malé 2litrové nádoby pro kočky nejspíše neoceníte.
Nádoby jsou obvykle vyrobeny z plastu, ale existují i kovové varianty, které jsou však o něco dražší.
Vaky pro skladování paliva
Další možností skladování dřevěného uhlí je použití speciálně navržených pytlů na skladování paliva. Ty jsou vyrobeny z odolného materiálu a často mají nepromokavou podšívku. Pytle lze použít jak na dřevěné uhlí, tak na dřevěné pelety. Často jsou opatřeny držadlem, které usnadňuje přemísťování pytlů, i když jsou plné. V ČR jsou dostupné například vaky značky Weber.
Některé sáčky na palivo jsou také vybaveny výlevkou, která usnadňuje přelévání obsahu do grilu nebo udírny.
Často kladené dotazy
Jaký je nejlevnější způsob skladování dřevěného uhlí?
Nejlevnějším způsobem skladování dřevěného uhlí je pravděpodobně nechat ho v původním papírovém pytli a uložit ho někam, kde na něj nebude pršet. Nebo můžete původní pytel alespoň přikrýt igelitovým pytlem na odpadky.
Můžete skladovat dřevěné uhlí v kovové nádobě?
Ano, dřevěné uhlí můžete skladovat v jakémkoli typu nádoby. Kovové nádoby fungují stejně dobře jako plastové.