Řada milovníků grilování věří, že nic nepřekoná chuť masa a zeleniny připraveného na dřevěném uhlí. I když jsou plynové grily stále oblíbenější, ona speciální chuť, kterou získáte pouze při přípravě pokrmů na dřevěném uhlí, je nenahraditelná. Překonat ji může snad jen chuť pokrmů grilovaných na dřevě.
Jednou z častých otázek, které si lidé kladou ohledně dřevěného uhlí, je: Může se dřevěné uhlí zkazit? Jasně, naposledy jste grilovali v říjnu a teď je květen a vy přemýšlíte, jestli máte zbytek dřevěného uhlí vyhodit, nebo ho ještě můžete použít.
Dřevěné uhlí se v tradičním smyslu slova „nekazí“. Na sáčku dřevěného uhlí není vyraženo žádné „datum spotřeby“ nebo „spotřebujte do“. Jediné, co může dřevěné uhlí zkazit, je vlhkost. V závislosti na množství vlhkosti a typu dřevěného uhlí může, ale nemusí být znovu použitelné.
Chcete se dozvědět více o zkaženém dřevěném uhlí a o tom, jak zachránit mokré dřevěné uhlí? Pak čtěte dále.
Obsah článku
Jak dlouho můžete skladovat pytel dřevěného uhlí?
Dřevěné uhlí nemá datum spotřeby, ale časem pomalu ztrácí své vlastnosti vlivem vlhkosti.
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud dřevěné uhlí použijete do šesti měsíců až jednoho roku od otevření pytle. Poté je stále technicky použitelné, ale vlivem vlhkosti může jeho rozhoření trvat déle a nemusí produkovat tolik tepla.
Pokud pytel s dřevěným uhlím uzavřete a budete ho skladovat v suchu, můžete jeho životnost prodloužit téměř na neurčito. Klíčem k udržení použitelnosti je zabránit přístupu vlhkosti.
Jak skladovat dřevěné uhlí?
Dřevěné uhlí skladujete nejlépe stejně jako váš gril, tedy na suchém místě.
Nenechávejte sáčky s uhlím venku, zejména pokud víte, že má pršet.
I když neprší, vzduch nikdy není dokonale suchý. V interiéru je vzdušná vlhkost obvykle nižší než venku. Vhodným místem pro uskladnění dřevěného uhlí je například garáž nebo zahradní kůlna.
Proti vlhkosti můžete bojovat také tím, že pytel vložíte do vzduchotěsné nádoby. Chcete-li jít ještě dál, můžete do nádoby umístit také pohlcovač vlhkosti v podobě sáčku se silikagelem.
Jasně, pro většinu lidí je to možná trochu moc práce. Obvykle plně dostačuje dřevěné uhlí skladovat na suchém místě.
Případně nekupujte příliš mnoho dřevěného uhlí najednou a nebudete se tak muset starat o jeho dlouhodobé skladování.
[seznam-ads id=“522″]Co se stane, když vaše dřevěné uhlí navlhne?
Když vaše dřevěné uhlí zmokne, nemusí to nutně znamenat konec světa. Většinou lze i mokré dřevěné uhlí zachránit a bez problémů jej použít při nadcházející grilovačce.
To však závisí na typu dřevěného uhlí a množství vlhkosti, která se do pytle dostala. Například u dřevěného uhlí v briketách je větší pravděpodobnost, že bude po navlhnutí nepoužitelné, než u kusového dřevěného uhlí.
Kusové dřevěné uhlí
Tento typ dřevěného uhlí se vyrábí většinou z tvrdého dřeva, které bylo v prostředí s nízkým obsahem kyslíku pyrolýzou přeměněno na téměř čistý uhlík. Lze říci, že se jedná o tradiční způsob výroby dřevěného uhlí.
Kusové dřevěné uhlí je méně náchylné k navlhnutí. Je to proto, že není tak savé a dobře drží svůj tvar, i když je mokré. Díky tomu lze kusové dřevěné uhlí často zachránit tím, že se nechá zcela vyschnout. Možná nebude tak dobré jako nové dřevěné uhlí, ale stále bude použitelné.
Brikety z dřevěného uhlí
Brikety z dřevěného uhlí jsou na trhu již nějakou dobu. Obvykle se vyrábějí z vedlejších produktů, jako jsou piliny, a často obsahují další látky. Někdy i ty ne-právě zdravé. Materiál je pak lisován do briket nejčastěji ve tvaru malých polštářků.
Existují také zdravější a ekologičtější možnosti, jako jsou dřevěné brikety z odpadních kokosových skořápek.
Brikety na rozdíl od kusového uhlí často nejdou po zmoknutí zachránit. Vlhkost je mnohdy promění doslova v kaši. Záleží však také na konkrétních briketách a je možné, že se vám je povede znovu vysušit.
Lze použít mokré dřevěné uhlí?
Stejně jako můžete k rozdělání ohně použít mokré dřevo, můžete použít i mokré dřevěné uhlí. Jeho použití však nebude tak snadné jako u suchého dřevěného uhlí a může trvat mnohem déle, než dosáhne stejné teploty jako suché dřevěné uhlí. Samozřejmě, pokud uhlí zažilo potopu, tak jej zapálíte jen velmi těžko.
Je třeba mít na paměti, že mokré dřevěné uhlí při hoření zpočátku produkuje velké množství bílého kouře. To je způsobeno obsahem vody v dřevěném uhlí. Voda se nakonec odpaří a kouř postupně zmizí.
Pokud chcete rychle použít mokré dřevěné uhlí, pak můžete do mokrého uhlí přimíchat trochu suchého. Pomůže to k rychlejšímu rozpálení.
Co dělat s mokrým dřevěným uhlím?
Pokud nepotřebujete dřevěné uhlí použít okamžitě, je nejlepší nechat ho vyschnout. To může trvat den nebo dva v závislosti na tom, jak moc je dřevěné uhlí mokré a jaké je počasí.
Nejjednodušší způsob sušení je vyjmout jej z pytle a rozprostřít jej na rovnou suchou plochu. Dobře se k tomu hodí třeba staré plechy na pečení.
Jednou z nejrychlejších možností je nechat dřevěné uhlí na slunci. Pokud ale zrovna slunce nesvítí, tak jej můžete nechat vyschnout i třeba v garáži.
Jakmile je dřevěné uhlí suché, můžete ho ihned použít nebo ho do doby, než ho budete potřebovat, uložit do vhodné nádoby nebo pytle.
Slovo závěrem
Dřevěné uhlí má obecně téměř neomezenou trvanlivost. Pokud není vystaveno vlhkosti, vydrží roky a roky a funguje prakticky jako nové.
A i když se namočí, máte slušnou šanci, že ho budete moci zachránit a použít při dalším grilování.
Dřevěné uhlí uchovávejte na suchém místě a nemusíte se bát, že by se vám kdy zkazilo.
Často kladené dotazy
Lze znovu použít dřevěné uhlí?
Plesniví dřevěné uhlí?
Ačkoli je to neobvyklé, na dřevěném uhlí může růst plíseň. K tomu obvykle dochází, pokud je dřevěné uhlí skladováno ve vlhkém prostředí. Častější se to děje u briket. Pokud si na dřevěném uhlí všimnete plísně, je nejlepší ho zlikvidovat, abyste předešli případnému ohrožení zdraví.
Lze dřevěné uhlí použít opakovaně?
Pokud je dřevěné uhlí stále v dobrém stavu, není důvod, proč byste ho nemohli znovu použít. Nelze samozřejmě počítat s tím, že vše, co vám v grilu zůstalo opět zapálíte. Budete muset vybírat neshořelé kousky uhlí.
Brikety obvykle není možné znovu použít, protože se po rozpálení rychle mění v prach.
S kusovým dřevěným uhlím můžete mít větší štěstí, zejména pokud případné větší kusy neměly šanci shořet kompletně na popel.