Jste v grilování začátečníky a nevíte si rady se zapálením dřevěného uhlí? Nezoufejte, právě pro vás je dnešní článek.
Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak zapálit dřevěné uhlí a brikety je s pomocí zapalovacího komína a pevného podpalovače.
Teď si určitě říkáte, že zas budete muset kupovat další krám. Jestli to ale s grilováním na dřevěném uhlí myslíte vážně, tak je podpalovací komín skvělou investicí.
A po pravdě to není investice nijak závratná. Nejlevnější komíny koupíte už klidně za 200 Kč. Jasně, nebudou samozřejmě tak kvalitní jako model od Weberu za 1 000 Kč, ale svůj účel splní.
Chcete se o podpalování dřevěného uhlí a komínech dozvědět více? Pak pokračujte ve čtení.
Obsah článku
Obsah článku
Jak zapálit dřevěné uhlí s pomocí zapalovacího komínu
Zapálení uhlí s pomocí komínu je rychlé, jednoduché a zvládne jej naprosto spolehlivě každý. Bohužel se ale často setkáte s tím, že komín není dodán s jakýmkoliv návodem. Ne že by to byla nějaká extra věda, ale pro člověka, který komín nikdy nepoužil to může být matoucí.
Pojďme se spolu podívat na postup.
Co budete potřebovat:
- Zapalovací komín
- Podpalovač – Doporučují zvolit přírodní typ z dřevěných vláken a parafínu nebo dřevitou vlnu – oba typy vyrábí i PEPO
Postup:
- Do komína vložte jeden nebo dva kousky pevného podpalovače. Většinou stačí jeden kousek. Pokud používáte pevný podpalovač, tak doporučují kostku rozlomí na dva díly.
- Následně do komína naskládejte kousky dřevěného uhlí nebo brikety. Množství záleží na tom, jak velký máte gril. Samozřejmě není problém později do grilu nějaké další uhlí přiložit.
- Komín zvedněte a zespodu skrz otvory zapalte podpalovač.
- Komín položte na bezpečné místo, kde od něj nic nechytne – klidně jej položte na rošt grilu.
- Teď stačí jen čekat dokud se uhlí nerozžhaví – většinou to trvá kolem 15 minut.
- Jakmile je uhlí rožhavené, můžete jej vysypat do grilu.
- Grilovat začněte když se na uhlí objeví světlý popelavý povlak. Podle něj spolehlivě poznáte, že je uhlí řádně rozžhavené.
Jak vidíte, použití komínu není nic složitého.
Jak zapálit dřevěné uhlí bez zapalovacího komínu
Komín nemáte nebo jej nechcete kupovat? Nevadí, i tak jde uhlí zapálit několika dalšími způsoby. Řada lidí je z minulosti zvyklá nejprve zapálit oheň ze dřeva a pak do něj přidat uhlí. Tento způsob ovšem doporučit nelze, protože se při něm zbytečně spaluje materiál navíc. Připočtěte k tomu fakt, že nespálené zbytky dřeva v grilu velice rády hoří vysokým plamenem a váš ohořelý steak vám rozhodně nepoděkuje.
Zapálení s pomocí novin nebo jiného papíru
Kdo by neznal klasické zapalování ohně s pomocí novin. A noviny vám budou stačit i na podpal dřevěného uhlí. V dnešní době je ovšem s novinami menší problém. Kdysi jich bylo v každé domácnosti plno, ale dnes je téměř nikdo nečte.
Samozřejmě místo novin lze použít i jiný papír. Vyvarujte se ale použití lesklých barevných letáků ze supermarketů. Klidně ale můžete k podpalu použít i samotný pytel, ve kterém jste uhlí koupili.
Samotný postup je jednoduchý.
- Několik listu novin zmačkejte do „kuliček“ a naskládejte je vedle sebe do grilu.
- Na noviny je pak ideální položit pár suchých větviček nebo třísek. Uhlí lze podpálit i bez nich, ale s nimi je to jistější. Na papír a okolo něj pak naskládejte samotné dřevěné uhlí nebo brikety.
- Papír zapalte a počkejte dokud se uhlí nerozžhaví. Trvá to většinou o dost déle než při použití komínu.
Tato metoda občas selže. Papír prostě shoří a uhlí nezapálí.
Zapálení s pomocí kartonu na vejce
Zajímavou, ale také dobře fungující metodou podpalu uhlí je použití kartonu, ve kterém se prodávají vejce. Karton na rozdíl od novin hoří daleko pomaleji a tak má uhlí více času na zažehnutí.
Jaký karton použijete je vcelku jedno. Může to být jak malý na 6 nebo střední na 10 vajec, ale klidně i velký karton na 30 vajec. Záleží také na tom kolik uhlí potřebujete zapálit.
Postup je opět snadný.
- Vezměte karton, otevřete jej a do prohlubní na vejce dejte dřevěné uhlí nebo brikety.
- Karton s uhlím vložte do grilu a na karton přidejte ještě několik kusů uhlí.
- Karton zapalte – ideální je zapálit všechny 4 rohy.
- Počkejte dokud karton neshoří a uhlí se nezapálí.
Podobně jako u předchozí metody se občas může stát, že uhlí „nechytne“.
Zapálení s pomocí oleje
Dalším způsobem jakým se dá zapálit dřevěné uhlí je s pomocí papíru napuštěného olejem. Mám na mysli obyčejný kuchyňský olej, motorový si nechejte do sekačky.
Postup:
- Vezměte několik kusů papírových utěrek a zmačkejte je do „kuliček“.
- Kuličky pokapejte olejem na vaření a vložte je do grilu.
- Kolem a na kuličky umístěte uhlí. I uhlí můžete mírně pokapat olejem.
- Nyní stačí papírové utěrky zapálit. Díky oleji bude papír hořet mnohem déle než obvykle a uhlí tak bude mít větší šanci na zažehnutí.
- Počkejte dokud se uhlí nerozpálí.
Nevýhodou této metody je fakt, že hořící olej produkuje značné množství kouře. Kvůli tomu není tento způsob podpalu ideální pří grilování v paneláku na balkóně. Hrozí vám, že někdo zavolá hasiče.
Tip: Olej můžete použít i v metodě s kartonem.
Zapálení s pomocí podpalovače
Podpalovače se prodávají v mnoha podobách. Od tekutých, přes pevné, až po dřevitou vlnu. Na grilování bych příliš nedoporučoval tekuté podpalovače byť na zapálení uhlí fungují poměrně dobře. Pokud máte chuť si tekutý podpalovač nalít do grilu, tak bych vám doporučil přečíst si bezpečnostní list.
Pro podpal dřevěného uhlí použijte spíše podpalovač „přírodnějšího typu“ jako je např. PE-PO dřevěný podpalovač. Ten je vyroben jen z pilin napuštěných parafinem.
Jediným problémem pevného podpalovač je fakt, že u některých grilů rád propadává roštem na na uhlí dolů do záchytné nádoby na popel.
Postup zapálení je opět snadný. Stačí vzít 2 kostičky podpalovače, vložit je do grilu a kolem nich naskládat uhlí. Nezapomeňte si nechat trochu místa na zapálení. Grilovat začněte až podpalovač zcela vyhoří.
Časté dotazy
Je lepší zapalovací komín z nerezu nebo barvený?
Z funkčního hlediska na barevném provedení nezáleží. Osobně mám ale špatné zkušenosti s barveným komínem, u kterého „žáruvzdorná“ barva nevydržela ani první podpal a komín tak brzo začal rezavět. Ne že by to nějak ovlivnilo jeho funkci, ale z estetického hlediska vypadá otřesně.
Je zapalovací komín nebezpečný?
Pokud komín používáte tak, jak máte, tak nebezpečný není. Je potřeba si uvědomit, že jej uhlí zahřeje na velmi vysokou teplotu a při nevhodné manipulaci se můžete popálit. Zároveň se dávejte pozor, kam komín po vysypání uhlí položíte, protože byste mohli neúmyslně založit požár.
Můžu po zapálení uhlí hned gril přiklopit víkem?
Plně zažehnuté uhlí by na sobě mělo bít bělavý nebo šedivý povlak. Víko tedy použijte až uhlí dosáhne uvedeného stavu. Pokud to uděláte dříve, tak omezíte přístup vzduchu a uhlí se bude rozpalovat pomaleji.