Avokádo je jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na světě. Používá se v mnoha pokrmech a je základem zdravého stravování domácností v mnoha státech světa, byť u nás se stále ještě tak obrovské oblibě netěší.
V tomto článku se dozvíte, jak si doma můžete vypěstovat avokádo z pecky. Poskytneme vám také několik tipů, které vám tento proces usnadní. Pěstování avokáda ze semen není sice obtížné, ale vyžaduje určité znalosti, trpělivost a někdy i trochu štěstí.
Při správné péči můžete mít doma krásnou rostlinku avokáda již za několik týdnů. Poté si ji můžete ponechat jako pokojovou rostlinu. Případně, pokud nebydlíte v Česku, ale někde v teplejší zemi, ji můžete vysadit venku na zahradě a za pár let mít krásný avokádový strom.
Obsah článku
Pěstování avokáda z pecky – párátková metoda
Existuje několik metod, které zaručí naklíčení pecky avokáda. Nejznámějším způsobem je pravděpodobně párátková metoda, kdy pecku ponoříte do vody a umístite ji na slunný parapet. Potřebujete pouze sklenici s vodou, párátka a pecku z avokáda.
Přestože se jedná o běžnou techniku, výsledky nejsou vždy dokonalé. Někdy začne semeno hnít dříve, než se vytvoří kořeny. Jindy pro změnu ve vodě uhnijí mladé kořeny. V obou případech to znamená, že nastal čas pecku vyhodit a zkusit to znovu. Pokud se naklíčení nakonec přeci jen podaří, trvá to většinou poměrně dlouho.

Každopádně je to zábavná metoda a je zajímavé sledovat, jak z pecky postupně vyrůstají kořeny, stonek a listy. Jako jednoduchý domácí projekt se tento postup může líbit zejména vašim dětem. Pokud však chcete z pecky skutečně vypěstovat silnou rostlinu, doporučuji použít jiné metody.
Pro zájemce je zde detailní návod na pěstování avokáda ze semen párátkovou metodou.
Co budete potřebovat:
- Párátka
- Sklenici nebo jinou nádobu s vodou – někteří lidé rádi používají plastovou láhev rozříznutou na polovinu
- Avokádovou pecku (bez ní to vážně nejde :-))
Návod krok za krokem:
- Avokádo rozkrojte napůl a dbejte na to, abyste nepoškodili pecku.
- Vyjměte pecku z dužiny a důkladně ji omyjte. Pokud z pecky neodstraníte všechny kousky dužiny, je velmi pravděpodobné, že během několika dní začne plesnivět a semínko odumře.
- Do horní poloviny pecky zapíchněte tři párátka. Horní konec pecky je ten, který je mírně špičatý. Vzdálenost mezi párátky by měla být přibližně stejná. Některé větší pecky mohou vyžadovat více než tři párátka.
- Umístěte pecku s párátky na horní část sklenice tak, aby párátka zabránily propadnutí pecky.
- Naplňte sklenici vodou tak, aby byla spodní polovina avokádové pecky ponořena ve vodě.
- Teď už stačí jen čekat (a modlit se, aby pecka neuhnila).
Zní to jednoduše, že? A ono to jednoduché skutečně je. Problémem této metody je, že není spolehlivá a že máte zhruba stejnou pravděpodobnost, že pecka shnije, stejně jako že vyklíčí. Metodu jsme použili nečetněkrát a její úspěšnost je mizerná.
V přírodě pecky avokáda samozřejmě něklíčí tak, že by se začly topit ve vodě, takže není divu, že tato metoda má nízkou úspěšnost. Druhým problémem je, že jen ve vodě avokádo prostě neporoste a na pozdější zasazení do hlíny často reaguje negativně a nezřídkakdy i uhyne.
Existují tedy lepší metody? Samozřejmě, že existují!
Jak vypěstovat avokádo ze semen v květináči?
Avokádovníky rostou nejlépe v teplém a vlhkém podnebí. Pokud však žijete v chladnějším podnebí jako je i Česko a chcete si vypěstovat avokádový stromek v interiéru, můžete si ho vypěstovat v květináči. Avokádo je možné vypěstovat v květináči z pecek. V zahraničí se běžně prodávají i sazenice. My se samozřejmě zaměříme na pecky.

Z hlediska potřebných kroků je tato metoda ještě jednodušší než metoda s párátky. Jen si budete muset trochu ušpinit ruce.
Co budete potřebovat:
- Květináč – na jeho velikosti nezáleží, protože jakmile avokádo začne tvořit listy, můžete ho přesadit.
- Substrát
- Pecku avokáda. Můžete rovnou zkusit zasadit více semen najednou, abyste zvýšili šanci, že avokádo úspěšně zakoření. V takovém případě buď zvolte větší květináč, nebo si pořiďte více menších květináčů.
Postup krok za krokem:
- Připravte si pecky avokáda. Pokud plánujete zasadit více pecek, nemusíte nutně sníst deset avokád najednou. Pecky můžete jednoduše uskladnit pro pozdější použití. Je naprosto v pořádku, pokud mírně oschnou.
- Květináč naplňte substrátem. Dbejte na to, abyste květináč nepřeplnili. Ztížilo by vám to zalévání.
- Substrát důkladně zalijte.
- Vezměte pecku avokáda a zatlačte ji do středu substrátu tak, aby horní, mírně špičatá polovina vyčuhovala. Ujistěte se, že vyčnívá správná polovina, protože jinak vám avokádo nevyroste.
Nyní budete muset počkat několik týdnů, než rostlina začne růst. Během čekání dbejte na to, aby byla půda vlhká. Nepřemokřujte ji však, protože by se na povrchu substrátu mohla začít tvořit plíseň a také by mohly uhnít nové drobné kořínky.
Úspěšnost této metody je mnohem vyšší než u párátkové metody, protože napodobuje přirozený růst avokádových stromů v přírodě.
Nejjednodušší způsob klíčení pecek avokáda
Přestože předchozí metoda je velmi snadná a obvykle úspěšná, existuje ještě jiná metoda, která je ještě jednodušší. Semena avokáda vyžadují ke klíčení vlhkost a teplo. Obojí jim poskytneme tak, že semena, resp. pecku, umístíme do plastového sáčku a uložíme jej na teplé tmavé místo.
Co budete potřebovat:
- Plastový sáček – nejlépe se osvědčil sáček se zipem, ale v podstatě stačí jakýkoli průhledný plastový sáček
- Papírové utěrky
- Pecka avokáda
Návod krok za krokem:
- Vezměte několik papírových utěrek a naskládejte je na sebe tak, aby se vytvořilo několik vrstev papíru.
- Navlhčete papírové utěrky vodou.
- Vezměte avokádovou pecku a položte ji doprostřed papírových utěrek.
- Přeložte papírové utěrky přes pecku a vytvořte tak malý „balíček“.
- Balíček vložte do plastového sáčku a uzavřete jej. Dbejte na to, aby sáček nebyl těsně uzavřen, protože se do něj musí dostat vzduch.
- Sáček uložte na tmavé místo a počkejte. Obsah pravidelně kontrolujte a pokud začnou utěrky vysychat, tak je znovu navlhčete.
- Jakmile uvidíte, že pekca začala klíčit, můžete ji zasadit do květináče.
Tato metoda je jednoduchá a má velmi dobrou úspěšnost. Existují nějaké nevýhody? Určitě existují. Jednou z nich je, že je velmi snadné na semeno zapomenout, protože je obvykle uloženo někde, kde na něj nevidíte. Takže to často končí suchými papírovými utěrkami a mrtvou sazenicí.
Další nevýhodou je, že plíseň miluje vlhkost stejně jako semena a často se začne tvořit uvnitř sáčku a pecku při tom znehodnotí. Pokud při pravidelných kontrolách sáčku spatříte jakékoli známky plísně, můžete se pokusit sáček a papírové utěrky vyměnit. Ne vždy to pomůže, ale i tak to stojí za pokus.
Pár slov závěrem
Představili jsme si celkem tři metody s jejichž pomocí si můžete z pecky avokáda vypěstovat pěknout pokojovou rostlinu. Pokud bychom měli z vlastních zkušeností určit tu nejlepší metodu, tak je to pravděpodobně ta druhá, kdy pecku prostě rovnou zasadíte do květináče.
Tím, že vám pecka na klíčí a vytvoří prvních několik lístků, samozřejmě ještě nemáte vyhráno. O avokádo je potřeba se vhodně starat a chránit jej před škůdci jako jsou například smutnice. Nejedná se sice o extra náročnou rostlinu, ale při zanedbání začne velice rychle vypadat nevzhledně a žádnou návštěvu pak asi neoslní.
Přečtěte si další články: Jak skladovat avokádo, aby se nekazilo a nehnědlo? Jak sklízet mátu tak, aby rostlinka neuhynula?