Jak skladovat avokádo, aby se nekazilo a nehnědlo?

Je pro vás avokádo novinkou a nevíte jak jej správně uchovávat, aby se nekazilo a zachovalo si svou původní chuť a texturu? Pak jste tady správně. Dnes se spolu podíváme na několik osvědčených způsobů, jak avokádo uchovat a to jak v nenačaté, tak i v načaté podobě.

Jak uchovat nenačaté avokádo?

Koupili jste krásné velké avokádo a nevíte kam s ním? V nenačatém stavu záleží na zralosti avokáda.

Pokud jste si domu donesli zralé avokádo, které jsou často označované anglickým termínem “ready to eat”, tak je nejlepší volbou uložit jej do ledničky. Ideální je, když avokádo uzavřete do vzduchotěsné krabičky nebo jej uložíte do šuplíku na ovoce a zeleninu. Takto avokádu zajistíte delší životnost. Pokud by zůstalo v teplu někde v misce s ovocem, tak by poměrně rychle začalo hnít a plesnivět.

Nezralé avokádo, což je většina avokád nabízených v obchodních řetězcích, do ledničky naopak nepatří. Pokud tedy nechcete, aby nedozrálo. Nezralé avokádo poznáte pohmatem – bude tvrdé. V tomto případě jej můžete uložit klidně i do mísy s ovocem a uchovávat jej při pokojové teplotě dokud nedozraje. Proces zrání je možné i urychlit a to tak, že k avokádu přidáte jiné ovoce, které ve větším množství uvolňuje plyn ethylen. Působením tohoto plynu avokádo dozraje rychleji. Uložením např. v papírovém sáčku se zrání ještě více urychlí.

Nechcete, aby avokádo dozrálo příliš rychle? Pak jej neskladujte poblíž jablek a banánů.

Avokádo

Tip: Víte, že se z avokáda se vyrábí i avokádový olej? Je sice poměrně drahý, ale chutná skvěle a výborně se hodí na smažení a do zálivek k salátům.

Jak uchovat načaté avokádo?

Znáte to, nakrojíte krásně zralé avokádo, ale nesníte jej celé. Na druhý den na vás pak čeká nepříjemné překvapení. Krásně zelená barva dužiny avokáda se proměnila v nepříliš lákavou barvu hnědou.

Zabraňte přístupu vzduchu

Proč avokádo hnědne? Důvod je stejný jako u jiného ovoce nebo zeleniny – oxidace. Zhnědlé části avokáda nejsou zkažené, jsou jen zoxidované. Jíst je můžete bez obav, ale prostě nevypadají zrovna vábně. Chcete hnědnutí omezit? Pak čtěte dále!

K procesu oxidace dochází, když má k načatému avokádu volný přístup vzduch. Když vzduchu přístup k dužině zamezíte, tak k oxidaci nebude docházet. Zní to sice jednoduše, ale zcela zabránit přístupu vzduchu není reálné (snad jen s pomocí vakuovačky). Můžete jej však omezit. A to tak, že avokádo uzavřete například do vzduchotěsné dózy, či krabičky. Dobře fungující alternativou je i zabalení do potravinové fólie, a to tak, že mezi fólii a dužinou nenecháte žádné vzduchové bublinky. V obou případech uložte avokádo do lednice.

Pro obě metody platí, že když avokádu ponecháte jeho slupku, tak ta bude před oxidaci dužinu přirozeně chránit. Stejně tak je vhodné v avokádu ponechat pecku.

Ještě více lze hnědnutí omezit tak, že pokapete odhalenou dužinu kyselou šťávou z citrónu nebo limetky.

Další ochranou před oxidací je cibule. Do zmíněné vzduchotěsné nádoby přidejte k avokádu kousek cibule a výpary, které cibule uvolňuje oxidaci zpomalí. Nevýhodou je, že avokádo může cibulí trochu „načichnout“. Nicméně, pokud se jej stejně chystáte použít do nějaké pomazánky, nebude vám to nejspíše vadit.

A jako poslední relativně fungující metodu zmíníme potření dužiny avokáda olivovým olejem. Je zapotřebí poměrně silné vrstvy, aby tato metoda fungovala. Po potření opět avokádo uložte do vzduchotěsné krabičky nebo jej zabalte do fólie a dejte do ledničky.

Bohužel i když použijete výše zmíněné metody, k oxidaci nejspíše i tak dojde. Pouze ji zmírníte nebo oddálíte o několik dnů, což ale nikterak nevadí, protože načaté avokádo byste měli, co nejrychleji spotřebovat. Déle než čtyři dny v lednici většinou nevydrží

Zamražení avokáda

Načaté avokádo můžete i zamrazit. Toto řešení je vhodné třeba když se chystáte na dovolenou a víte, že už avokádo nestihnete dojíst. K zamražení se ale doporučuje avokádo rozmixovat nebo rozmačkat. V celku se k zamražení nehodí. Rozmixování ale ničemu nevadí a to zejména, když avokádo chcete použít třeba do pomazánky nebo do guacamole. Do „avokádového pyré“ přimíchejte před zamražením trochu citrónové nebo limetkové šťávy. Pyré si díky šťávě udrží svou zelenou barvu. Na jedno avokádo stačí půlka lžičky šťávy. K zamražení jsou vhodné uzavíratelné sáčky, ze kterých vypuďte, co nejvíce vzduchu. V mrazáku avokádo vydrží několik měsíců.

Rozmačkané avokádo

Nevhodné metody uchování avokáda

Na internetu naleznete spoustu „osvědčených“ metod, s jejichž pomocí zůstane avokádo krásně zelené. Problém je, že výsledek vám pravděpodobně nebude chutnat.

Jednou z metod je ponoření nakrojené části avokáda do vody a uložení v lednici. Jasně, vzduch se takto k dužině nedostane. Nevýhodou je, že avokádo vodu natáhne do sebe a tím se změní jeho chuť i textura.

Velmi podobně dopadnete, když nakrojené avokádo spaříte ve vařící vodě. Oxidace se sice omezí, ale avokádo už nebude chutnat tak, jak by mělo.

Co dělat s načatým nezralým avokádem?

Zakrojili jste do avokáda a zjistili, že ještě není úplně zralé? Ještě není vše ztraceno! Jestliže jste se drželi osvědčených rad a avokádo rozpůlili, tak opět stačí obě půlky pokapat citrónovou nebo limetkovou šťávou, přiložit je opět k sobě zabalit třeba do potravinové fólie. Takto ošetřené avokádo uložte do lednice. Během několika dnů by mělo dozrát. Ne vždy se to však povede, ale rozhodně je lepší to vyzkoušet, než avokádo rovnou vyhodit do koše.

Doporučené články:
Jak vypěstovat avokádo z pecky – Kompletní průvodce
Jak pěstovat avokádo v květináči?
Jak uchovat chilli papričky?