Průvodce – Jak správně pěstovat a množit lopatkovec?

Lopatkovec je oblíbená pokojová rostlina, kterou najdete v mnoha domácnostech a kancelářích. Vytváří krásné květy, které poněkud připomínají lilie a proto se například v angličtině označuje jako “peace lily”, čili lilie míru. Lopatkovec však vůbec příbuzný liliím není.

V dnešním článku se spolu podíváme na to, jak se o lopatkovec správně starat, aby rostlinka pěkně rostla a kvetla. Podíváme se i na škůdce, které rostlinu napadají.

Lopatkovec v květináči

Odkud lopatkovec pochází a jak vypadá?

Lopatkovec je známý také jako toulcovka nebo spatifylum, což je označení vycházející z jeho latinského názvu Spathiphyllum. Rostlina patří do čeledi áronovitých, kam patří i další oblíbené pokojovky jako např. anturie nebo diefenbachie. Lopatkovec pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a některé druhy se vyskytují také v částech Asie.

Listy rostliny jsou podlouhlé, četné a vyrůstají na dlouhém řapíku ze stonku, který je většinou vodorovný. Barva listů se pohybuje od tmavě zelené po světle zelenou a obvykle mají mírně lesklý povrch. Lopatkovec obvykle kvete obvykle na jaře a za dobrých podmínek i na podzim. Nicméně jako u téměř všech pokojovek se přesný čas může lišit.

Řada nezkušených pěstitelů si může myslet, že květ lopatkovce je ten krásný bílý list. Není to ovšem pravda. Onen bílý list se označuje jako toulec – odtud název toulcovka – nebo latinsky spatha. Jedná se vlastně o výrazně zbarvený přeměněný list, který slouží k přilákání opylovačů k samotnému květenství.

Květenství lopatkovce tvoří palice, což je hroznovité květenství podobné například klasu obilí. Tvoří jej řada drobných květů.

Věděli jste? Dle výzkumu NASA je lopatkovec přirozeným čističem vzduchu. Ze vzduchu dokáže zachytávat benzeny nebo formaldehyd, který se může uvolňovat například z dřevotřískového nábytku.

Jak se starat o lopatkovec?

Pořídili jste si nebo jste dostali jako dárec lopatkovec a nevíte si rady, jak jej správně pěstovat? Nemusíte se bát, spatifylum se řadí mezi nenáročné rostliny. Pojďme se ale spolu podívat na pár tipů, díky nimž zajistíte rostlince ty nejlepší podmínky pro její růst.

Jaký substrát je pro lopatkovec vhodný?

Jak jsme již zmínili, lopatkovce jsou tropické rostliny. Ve své domovině dávají přednost vlhké půdě v s vysokým obsahem organických látek. Mnohdy se uvádí, že pro lopatkovec je vhodná půda s pH 5,5 až 6,5, tedy kyselá půda.

Půda by měla být vzdušná s dobrou drenáži, protože lopatkovce jsou citlivé na přemokřený substrát. Pokud by byl substrát neustále promáčený, mohlo by docházet k zahnívání kořenů. Na druhou stranu by substrát neměl příliš rychle vysychat. Přeci jen se jedná o rostlinu rostoucí v deštných pralesích a ne na poušti.

K pěstování postačí běžný substrát pro pokojové rostliny, který můžete pro odlehčení smíchat s perlitem. Na dně květináče je vhodná drenážní vrstva z kamínků nebo z keramzitu.

Kamínky a keramzit se výborně hodí také do podmisky. Květináč postavený na takovouto vrstvu zajistí, že rostlina nebude stát s kořeny neustále ve vodě. Jako bonus se voda odpařující se z podmisky postará a zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí rostliny.

Kdybyste si chtěli substrát namíchat sami, osvědčený recept je směs rašeliny, písku a perlitu nebo kůry v poměru 1:1:1.

Co se týče květináčů, lopatkovec není nijak vybíravý a roste spolehlivě jak v keramice/terakotě, tak i v plastu. Terakotové nebo podobné porézní keramické květináče přinášejí drobnou výhodu v tom, že dokážou ze substrátu pohltit nadměrnou vlhkost.

Je potřeba lopatkovec přihnojovat?

Lopatkovec je sice nenáročná tropická rostlina, nicméně aby se ji dařilo, dostatečný přísun živin potřebuje. Nevyžaduje však velké množství hnojiva. Příliš časté přihnojování může mít za následek žloutnutí listů.

Názory na to jak často byste měli lopatkovec hnojit se velmi různí a můžete se setkat s doporučením hnojit každý týden, ale i třeba jednou za dva měsíce. Nám se osvědčilo přihnojování zhruba jednou za šest týdnů.

Přihnojování je nejdůležitější v období největšího růstu a květu. To znamená na jaře a v létě. V zimě můžete hnojení omezit.

Spatifylum lze hnojit hnojivem rozpustným ve vodě, hnojivem s pomalým uvolňováním – tj. např. hnojivové tyčinky – nebo směsí obou. Nejlepší volbou je vyvážené hnojivo pro pokojové rostliny.

Květ lopatkovce

Je lopatkovec náročný na světlo?

Džungle nebo deštný prales je místo, které světlem příliš neoplývá. Lopatkovec jakožto přízemní rostlina tak roste prakticky ve stínu.

Při pěstování v interiéru lopatkovec vyžaduje o něco více světla, než poskytuje deštný prales, ale zároveň je nutné jej chránit před přímým slunečním světlem, protože by docházelo ke spálení listů.

Rostliny je vhodné umístit poblíž okna orientovaného na východ nebo západ. Dobře mohou fungovat i okna orientovaná na jih, pokud rostlinu umístíte trochu dále od okna tak, aby na ni nesvítilo ostré polední slunce. Okna orientovaná na sever jsou také v pořádku, ale rychlost růstu může být mírně snížena.

Mějte na paměti, že tyto body platí pro zajištění co nejlepšího prostředí. Lopatkovec je znám tím, že je schopný přežít prakticky kdekoli. Někteří lidé v žertu dokonce tvrdí, v pohodě poroste i zavřený ve skříni :-).

Jak často se lopatkovec zalévá?

Některé rostliny jsou na vodu citlivější než jiné a některé vyžadují více pozornosti než jiné. Lopatkovec je rostlina, která nevyžaduje velkou péči, ale přesto je důležité vědět, kdy byste ji měli zalévat.

Lopatkovec potřebuje vlhkou půdu, ale ne přemokřenou, proto je důležité zalévat rostlinu s mírou a nepřelévat ji. Doporučuje se zalévat rostlinu každé 3 dny, tedy asi dvakrát týdně. Záleží ale i na podmínkách v jakých rostlina roste, tedy např. vlhkosti v místnosti nebo zda stojí na slunci. Spolehlivější tak může být zalévání poté, co substrát mírně vyschne. Nedovolte však, aby půda zcela vyschla, protože by rostlina mohla špatně reagovat.

Jak již bylo zmíněno, lopatkovce jsou tropické rostliny, které obvykle rostou v deštném lese. Deštný les je samozřejmě prostředí s velmi vysokou vzdušnou vlhkostí. Rostliny pěstované doma byste tedy měli pravidelně rosit, aby se jim dobře dařilo. Lopatkovec je výbornou volbou do koupelen. Samozřejmě za předpokladu, že máte v koupelně okno.

V zimě vyžaduje lopatkovec o něco méně vody, ale přesto byste neměli dopustit, aby půda zcela vyschla. Mělo by postačit zalití jednou za týden.

Jakou teplotu lopatkovec vyžaduje?

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, je nutné ji pěstovat v dostatečně teplém prostředí. Nejlepší teplota pro její zdravý růst je přibližně 18 až 30 stupňů Celsia.

Teplejší prostředí představuje vhodné podmínky pro to, aby šla rostlina do květu. Pokud je příliš chladno, rostlina květy přestane tvořit.

Ačkoli se lopatkovec obvykle pěstuje jako pokojová rostlina, může přežít i venku. V zónách mrazuvzdornosti od 10 výše lze rostliny obvykle pěstovat venku po celý rok. Nicméně to samozřejmě není případ České republiky, ale spíš jihu Evropy.

I u nás však můžete lopatkovec letnit. Sledujte však předpověď počasí a v případě většího nočního ochlazení rostlinu přeneste dovnitř.

V zimě rostliny neuchovávejte v blízkosti studených oken, zejména v blízkosti těch, která používáte k větrání, protože studený vzduch proudící zvenčí snadno poškodí její listy.

Jak rozmnožit lopatkovec?

Spatifylum nelze množit řízkováním. Lopatkovec snadno namnožíte dělením trsů. rostlinu můžete dělit prakticky v kterémkoliv ročním období. Ideální je však dělení v době kdy budete rostlinku přesazovat. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou.

K dělení jsou vhodné starší silnější rostliny.

Jak tedy na to?

  1. Připravte si květináč se substrátem pro nově oddělenou rostlinku. Květináč by neměl být příliš velký.
  2. Rostlinu, kterou chcete dělit opatrně vyjměte z květináče a uvolněte substrát okolo kořenů.
  3. Najděte vhodný trs listů s kořeny, které oddělte od mateřské rostliny. Z větší rostliny můžete oddělit i více trsů a získat tak více nových rostlinek. Počítejte s tím, že kořeny budou značně propletené mezi sebou a tak bude nutné použít trochu síly nebo v krajním případě i zahradnické nůžky. Oddělování bude snazší, když před dělením rostlinku zalijete.
  4. Oddělený trs zasaďte do připraveného květináče a nezapomeňte rostlinku zalít.
  5. Mateřskou rostlinu buď zasaďte zpět do jejího květináče nebo ji rovnou přesaďte do nového.

Jak vidíte, množení lopatkovce není nic náročného a zvládne jej i začátečník.

Přesazování lopatkovce
Věděli jste? Lopatkovec, toulcovka nebo spatifylum je označení pro rod rostlin. Celkem je známo téměř 50 jednotlivých druhů spadajících do tohoto rodu.

Lopatkovec a škůdci

Všemožní škůdci jsou častým problémem většiny pokojových rostlin. Velice často se stává, že si je domu přinesete s nově zakoupenou rostlinou.

Lopatkovec žádnou výjimkou a škůdci jej mají v oblibě. Se kterými škůdci se nejčastěji setkáte?

Mšice

Mšice jsou snad nejběžnějším škůdcem v našich končinách a to jak na zahradě, tak i doma na pokojovkách. Naštěstí je lze snadno a včas rozpoznat a jejich likvidace pomocí různých postřiků také není náročná.

Svilušky

Svilušky jsou naopak velmi nepříjemným nepřítelem, kterého si většinou všimnete v pozdní fázi, kdy už rostlina začíná chřadnout. typickým poznávacím znakem svilušek jsou drobné pavučinky na koncích listů. Často pavučinky najdete i na spodní straně listů. V pozdější fázi si začnete všímat žlutých flíčků na listech rostliny. Ty vznikají jako důsledek toho, že svilušky z listů vysávají mízu.

Pokud máte dobrý zrak a pořádně se na pavučinky podíváte, zjistíte, že se po nich pohybují miniaturní roztoči – svilušky. Svilušky dokážou rychle vytvořit obří kolonie a proto s jejich likvidaci neváhejte. V případě opravdu velkého zamoření rostliny zvažte, zda nebude lepší rostlinu zlikvidovat celou.

Smutnice

Smutnice jsou sice otravné, nicméně nejsou pro rostliny až tak nebezpečné. Likvidaci a prevenci smutnic jsme věnovali celý článek, který si můžete přečíst zde:

Vlnatky

Vlnatka neboli vlnatý červec je také obávaným nepřítelem. U velkého zamoření opět stojí za zvážení zda, nebude jednodušší zbavit se celé rostliny.

S vlnatkou se nejčastěji setkáte v zimních měsících, protože ji vyhovuje teplo a suchý vzduch. Kvůli topení není o teplý a suchý vzduch v zimě v domech a bytech nouze.

Vlnatky si naštěstí poměrně rychle všimnete, protože tvoří zejména v úžlabí listů drobné bílé chomáčky připomínající vlnu.

Vlnatek se nejjednodušeji zbavíte opakovanou aplikací vhodného insekticidního prostředku. Často je používán například Mospilan.

Štítenky a puklice

Štítenky a puklice jsou druhy savého hmyzu, u kterého dospělci tvoři ochranný štít. Kvůli tomuto štítu se těchto škůdců v dospělosti složitě zbavuje.

K likvidaci můžete použít chemické nebo i přírodní postřiky. V případě malého zamoření můžete škůdce likvidovat i ručně s pomocí vatových tyčinek namočených v líhu. Líh naruší ochranný krunýř a škůdce vysušením zabije.

Puklice podobně jako mšice vylučují sladkou medovici. Lepkavé fleky na listech, ale i v okolí rostliny jsou často prvním varovným signálem, kterého si všimnete.

Lopatkovec – často kladené dotazy

Je lopatkovec jedovatý pro kočky a psy?

Bohužel jako většina oblíbených pokojových rostlin je lopatkovec toxický pro psy i kočky. Stejně jako řada dalších členů rodiny áronovitých obsahuje oxaláty, což jsou ostré mikroskopické krystaly, které způsobují podráždění kůže a sliznic domácích mazlíčků, ale mnohdy i u lidí.

Mezi příznaky otravou lopatkovce patří:

  • Intenzivní slinění
  • Otok
  • Zvracení
  • Ztížené dýchání

Příznaky se projevují prakticky ihned po konzumaci.

I když není lopatkovec tak nebezpečná rostlina jako pravé lilie, je vždy lepší ponechat rostliny mimo dosah vašich domácích mazlíčků. V těžkých případech otravy může dojít k silnému otoku a k udušení zvířete. Pokud máte podezření, že váš mazlíček snědl kousek lopatkovce, zavolejte pro jistotu svému veterináři. Ve většině případu, však bývají příznaky otravy mírné a samy odezní.

Proč mi lopatkovec nekvete?

S největší pravděpodobností nemá lopatkovec pro tvorbu květů vhodné podmínky. Podmínky vhodné k pěstování jsme si popsali v tomto článku. Připravili jsme si pro vás také článek, ve kterém si představíme nejčastější důvody, proč lopatkovec nekvete.

Můžu ostříhat zhnědlé listy lopatkovce?

Ano, zhnědlé listy lopatkovce můžete bez obav ostříhat. Jakmile část listu zhnědne a zaschne, nikdy se již plně nezotaví. Rostlina pak zbytečně investuje energii do nevzhledného listu odsouzeného k záhubě. List zastřihněte ideálně co nejblíže k povrchu substrátu. dávejte si pozor, ať neustřihnete i zdravé listy.

Lopatkovec má svěšené a povadlé listy – v čem je problém?

Svěšením listů lopatkovec poměrně rychle reaguje na nedostatek vláhy. Nejpravděpodobnější tedy je, že potřebuje zalít. Po zálivce se listy rychle vrátí do původního stavu.

Závěr

Lopatkovec nebo také spatifylum je krásná pokojová rostlina, která nevyžaduje příliš náročnou péči. Roste dobře v různých prostředích a její květy jsou opravdu krásné. Je to jedna z nejlepších rostlin pro lidi, kteří žijí v bytě, protože se jí daří i s menším množstvím světla.

Dávejte si však pozor, jestliže máte doma kočku nebo psa, jelikože je pro ně tato rostlina toxická.

Vzhledem k nenáročné péči je vhodná také do kanceláří.