Není žádným tajemstvím, že pro mnohé z nás je grilovací sezóna jedním z nejlepších období v roce. Není nad to si v létě rozpálit gril, hodit na něj hamburgery nebo steaky a vychutnat si venku lahodné jídlo s rodinou a přáteli.
Mnozí mistři grilu stále dávají přednost grilům na dřevěné uhlí, protože dle nich dodávají pokrmům lepší a zajímavější chuť než plynové grily nebo elektrické grily.
Do této nekonečné debaty se tímto článkem nehodláme zapojovat. Přinášíme vám ale pár informací o problému, o kterém se příliš často nemluví: možnost, že vám dřevěné uhlí zplesniví.
Může tedy dřevěné uhlí zplesnivět?
Ano, byť je pravděpodobnost malá, tak dřevěné uhlí může zplesnivět. Větší pravděpodobnost, že zplesniví je u briket než u kusového dřevěného uhlí. Plíseň může mít barvu od bílé až po černou a obvykle se objevuje jako práškovitá nebo chomáčovitá hmota.
Ačkoli růst plísní na dřevěném uhlí není běžnou záležitostí, čas od času se objeví a může být nepříjemným překvapením. Zejména pokud je přítomna v úplně novém pytli.
Přečtěte si více informací o tom, proč se plíseň na dřevěném uhlí tvoří a jak jí předcházet.
Obsah článku
Proč dřevěné uhlí plesniví?
Plísně jsou skupinou hub, kterým se daří zejména ve vlhkém prostředí. Spory, které plíseň produkuje, se šíří vzduchem a ulpívají na všech površích včetně dřevěného uhlí.
Za vhodných podmínek plíseň začne růst a množit se, což vede ke vzniku dobře viditelných kolonii různých barev.
Ačkoli dřevěné uhlí není ideálním substrátem pro růst plísní, může k němu dojít, pokud je dřevěné uhlí skladováno na vlhkém místě nebo pokud třeba zmokne.
Jak již bylo zmíněno, s plísní se v naprosté většině případů setkáte u briket, což je pravděpodobně způsobeno tím, že jsou lisovány ze směsi různých materiálů a některé z nich mohou být náchylnější k růstu plísní než jiné.
Naproti tomu kusové dřevěné uhlí se vyrábí pouze ze dřeva. A téměř čistý uhlík nepředstavuje vhodnou živnou půdu pro růst plísní.
Je bezpečné používat plesnivé dřevěné uhlí?
Dřevěné uhlí není až tak drahé abyste jej museli používat i plesnivé. Některým lidem ale používání plesnivého dřevěného uhlí nevadí. Faktem je, že dřevěné uhlí se před položením jakéhokoli jídla na grilovací rošt rozpálí natolik, že plíseň nemá šanci přežít.
Co ovšem může přežít i velmi vysoké teploty jsou některé toxiny, které plísně produkují. Kromě toho se při manipulaci s ním mohou do vzduchu uvolnit spory plísní, které byste pak mohli vdechnout.
Samozřejmě ne všechny plísně jsou stejné. Některé druhy jsou nebezpečnější než jiné. Některé nám dokonce prodlužují život jako součást antibiotik. Pokud však nejste odborníkem na plísně, je lepší raději zvolit opatrnost.
Mějte také na paměti, že pokud je plíseň viditelná na povrchu jedné brikety, je velká pravděpodobnost, že spory jsou již přítomny na všech ostatních briketách. Takže i když žádnou plíseň nevidíte, s největší pravděpodobností tam je.
Každopádně zda uhlí použít nebo ne je jen na vás.
Jak zabránit tvorbě plísní na dřevěném uhlí?
Nejlepším způsobem, jak zabránit plesnivění dřevěného uhlí, je skladovat ho na suchém a dobře větraném místě. Slovo suché vám ihned napoví, že byste se měli vyhnout skladování venku. Dřevěné uhlí skladujte raději například v garáži, abyste ho ochránili před navlhnutím.
Nemáte dostatek prostoru? Tak můžete uhlí nechat i venku za předpokladu, že jej ochráníte před deštěm. Skvělé jsou vzduchotěsné nádoby a kontejnery. Pro skladování dřevěného uhlí existují i speciální nádoby. U nás ale zatím nejsou moc rozšířené. Nicméně i něco levného a ne-přímo určeného pro dřevěné uhlí bude fungovat.
Někdy se může stát, že si plesnivé brikety donesete rovnou z obchodu. V takovém případě je nejlepší vrátit dřevěné uhlí do obchodu, kde jste ho koupili. Pro prodej plesnivého zboží neexistuje žádná omluva.
Zplesniví mokré dřevěné uhlí vždy?
Ne, ve skutečnosti je plesnivé dřevěné uhlí poměrně vzácným jevem.
Takže pokud se vám náhodou podaří dřevěné uhlí namočit, nepanikařte, plíseň na něm automaticky růst nezačne.
Přesto je nejjistější navlhlé uhlí co nejdříve vysušit. Pokud jej tedy ještě chcete použít.
Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je nechat jej rozložené několik hodin nebo i pár dní na slunci v závislosti na tom, jak moc je mokré.
Slovo závěrem
Plíseň na dřevěném uhlí není tak častá, ale vyskytnout se, zejména u briket, může. Nejlepším způsobem, jak jí předejít, je uhlí správně skladovat a to na suchém místě. Nenechávejte pytel s uhlím zmoknout na zahradě.
Pokud na briketách najdete plíseň, je nejlepší je zlikvidovat. Některým lidem je to jedno a dřevěné uhlí budou používat dál. Je to na vašem rozhodnutí. Plísně obecně nejsou nic, co by se mělo brát na lehkou váhu.
Jak poznám, že je dřevěné uhlí plesnivé?
Že je dřevěné uhlí plesnivé, poznáte, až když uvidíte kolonie plísní v podobě chomáčů, prášku a podobně. Spory mohou být přítomny, i když ještě žádnou plíseň nevidíte.
Mohu používat dřevěné uhlí, i když je na něm plíseň?
To záleží na vás. Vysoké teploty vznikající při hoření dřevěného uhlí by teoreticky měly zničit téměř vše, co je přítomno. Za nás však platí doporučení koupit nové.
Jak zabráním tomu, aby mi dřevěné uhlí zplesnivělo?
Nenechte ho navlhnout. Skladujte ho v garáži, kůlně nebo na podobném suchém místě.